Civilní ochrana: Co udělat? Kam se schovat? |
"Bude válka?" ptají se mnozí. "Nebude, už je," slyší odpověď. Civilní ochrana, která byla za socialismu otravnou a posledních 12 let zapomenutou nepříjemností, je náhle velmi populární. Jsme na válku připraveni? "Ano a celkem dobře, jenže na tu minulou...," poznamenávají trefně média. Válka s teroristy je úplně jiná. Zákeřnější. Netušíme kdy, kde a jak udeří. Nevíme, kolik jich je, jak vypadají a zda právě před námi nesedí v metru. Používají proti nám naše vlastní zbraně, zasahují slabá místa naší "vyspělé" civilizace, vědy a techniky. Teprve nyní si plně uvědomujeme, jak jsme na ní závislí. Nejmocnější zbraní teroristů je však strach. Chtějí paralyzovat každodenní život, zahnat nás do krytů, zasít vzájemnou podezřívavost, rozložit ekonomiku. Chtějí, abychom se prostě zničili sami. Nemusí při tom padnout jediný výstřel. Jak se proti tomu bránit? Žít dál, pomáhat si, neztrácet zdravý rozum a logické uvažování. Být připraven různě reagovat na různé situace, nepanikařit. Je to totiž také válka informací. Kdo víc ví, ten zabrání více ztrátám než je nutné, přežije. Na následujících stránkách vám přinášíme souhrn informací, které vám mohou být v určitém okamžiku užitečné. Nejsou však samospasitelné. Není možné postihnout a předvídat všechny situace, které mohou na konkrétním místě za konkrétních podmínek nastat. Nechceme strašit, ani vám nedáváme univerzální postup. Jen prostou radu: Před použitím protřepat (mozek) a nemyslet jen na sebe.
|
Když zazní siréna
Zvuk sirény signalizuje nebezpečí. (Případné zkoušky sirén nebo pietní akty jsou oznamovány v předstihu). Zastihne-li vás zvuk sirény na ulici či na volném prostranství, vyhledejte úkryt v nejbližší budově. Uslyšíte-li sirénu doma či v práci, snažte se co nejrychleji zjistit, co se děje. Při požáru v budově můžete zaslechnout i intenzivní údery na kovový předmět a volání. Pokud nejde o požár v domě, zapněte televizi a rozhlas, poslouchejte, zda neuslyšíte z ulice hlášení místního rozhlasu nebo pojízdného vozu s megafony. Máte-li možnost, využijte internet, zeptejte se sousedů, telefonujte jen když už nemůžete jinak zjistit, o co jde. Telefonní síť může být v mimořádné situaci lokálně přetížena, včetně sítí mobilních telefonů. Využijte všechny informační kanály, které máte k dispozici, abyste se dozvěděli maximum o charakteru hrozícího nebezpečí a pokyny. Je dobré mít v každé domácnosti alespoň jeden rozhlasový přijímač s čerstvými bateriemi pro případ přerušení dodávky proudu. Po zjištění druhu nebezpečí adekvátně reagujte (viz dále), zejména uposlechněte pokynů záchranných složek a úřadů. Obec může rovněž ze zákona č.239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému, ukládat opatření fyzickým a právnickým osobám. Tomu, kdo splnil uloženou povinnost, přísluší náhrada účelně vynaložených nákladů, popř. náhrada škody, za kterou odpovídá stát. Za nesplnění povinnosti může obec uložit pokutu.
Kde se ukrýt ?
Jste-li vyzváni k ukrytí, sbalte nejnutnější věci (doklady, peníze, cennosti, důležité dokumenty, např. smlouvy, užívané léky) nebo ještě lépe předem připravené evakuační zavazadlo (viz dále). Zavřete okna i dveře, vypněte přívod plynu a vody, elektrické spotřebiče, uhaste oheň v topidlech nebo svítidlech (svíčky, lampy), zam-kněte a odejděte do nejbližšího bezpečného krytu. Rodiče by neměli narychlo odvádět děti ze škol, učitelé se o ně postarají, školy mají připravené evakuační plány včetně přesných míst krytů a přednostního vstupu do nich. Pokud jde o domácí zvířata, nebudou vpuštěna do stálých krytů ani do ochranného systému metra. Zanechte je proto doma, zásobte potravou a vodou. V některých případech je též vhodné zevnitř přelepit (páskou či jinak) okna ke zmírnění vlivu tlakové vlny nebo blízkého žáru.
Rozmístění krytů v Praze 13 a jejich adresy jsou patrné z mapky a tabulky. Nejvíce osob pojme ochranný systém metra. V podzemních prostorách mezi stanicemi Luka a Zličín je kapacita pro ukrytí 25 600 lidí, v úseku mezi stanicemi Nové Butovice a Radlická potom 14 500 lidí. Vstup do ochranného systému metra probíhá ve dvou fázích: Po vyhlášení nástupu osob k ukrytí se do 15 minut uzavřou hermetická vrata ve stanicích (pokud nebude hrozit akutní nebezpečí, může být interval prodloužen). V této době stihne dorazit do metra část obyvatel a žáků ze škol, kteří se nacházejí v "doběhové vzdálenosti" cca 300-400 metrů od stanic a budou tunely směrováni (viz šipky na mapce) k nejbližšímu podzemnímu ukrytí. Po uzavření vrat ve stanicích bude ve druhé fázi umožněn vstup do ochranného systému metra prostřednictvím 3 komor dodatečného vstupu (viz mapka a fotografie vstupů) dle aktuální bezpečnostní situace.
Díky metru a několika menším krytům (sloužícím však především k ukrytí zaměstnanců některých podniků) je možné ukrýt v případě potřeby až 80 % obyvatel Prahy 13. Celopražský průměr je 40 %, celorepublikový dokonce jen asi 15 %. I při tak vysokém procentu možnosti ukrytí se však může stát, že část obyvatel do krytů z nejrůznějších důvodů nebude moci nebo nestihne dorazit. Pak je nutné se pokusit zřídit improvizovaný kryt v objektu, kde se nacházíte. Je-li možnost, raději zcela opusťte ohrožené území města.
Improvizovaný úkryt
V případě nutnosti může být nouzovým úkrytem vhodný suterénní prostor, nejlépe zcela nebo alespoň částečně pod úrovní okolního terénu a s co nejmenším počtem otvorů. Neměly by to být také prostory, kterými prochází hlavní dálkové rozvody inženýrských sítí. Podle časových možností vytipovaný prostor vykliďte od zbytečností, uvolněte přístupové a únikové cesty před hlavním vchodem do krytu, zatěsněte otvory ve stěnách, okna a dveře. Je-li to možné, podepřete stropy, vybavte úkryt zásobami, nezapomeňte na vyprošťovací nářadí (lopata, krumpáč), zřiďte nouzové WC, překontrolujte uzávěry plynu, vody, páry apod. Pro úpravu improvizovaného krytu a zvýšení jeho bezpečnosti i utěsnění využijte veškerý v okolí dostupný materiál.
Zamořený prostor
Může se stát (např. při havárii, úniku nebezpečných látek), že budete muset po určitou dobu pobývat v zamořeném prostoru nebo jím projít. Pokud to jen trochu lze, tak je samozřejmě nejlepší se mu vyhnout, kolmo na směr větru opustit ohrožený prostor. Není-li to možné, vstupte do nejbližší budovy (ne sklepů), pokud možno do vyšších pater. Všemi dostupnými prostředky utěsněte okna, dveře, atd., neopouštějte budovu. Při úniku nebo průchodu zamořeným prostorem je nutné si chránit hlavně dýchací cesty a povrch těla třeba i velmi improvizovanými prostředky ("lepší než nic"). Můžete použít navlhčenou roušku z kapesníků, šátků, ručníků, útěrek apod. Hlavu chraňte čepicí, kloboukem, šálou či kuklou tak, aby vlasy byly úplně zakryty a zvolená pokrývka hlavy chránila též čelo, uši a krk. Oči si ochráníme brýlemi (lyžařské, motoristické, někdy nutno utěsnit), ruce rukavicemi. K ochraně těla poslouží oblek, kombinéza, sako, kalhoty, plášť nebo pláštěnka do deště. Nohy si chráníme nejlépe vysokými botami nebo holinkami. Při svědění na některých částech těla tyto omyjte větším množstvím vody a otřete do sucha, oděv podle možnosti vyměňte.
Neznámá látka, podezřelý předmět
V případě nálezu nebezpečné nebo podezřelé látky, předmětu či dokonce munice zachovejte maximální opatrnost a zdrženlivost. Věřte symbolům případně vyobrazeným na obalu a nesnažte se jej nijak otevřít nebo poškodit. Okamžitě informujte hasiče nebo policii. Do příjezdu odborníků zajistěte, aby s nálezem nebylo nijak manipulováno a nepřišel s ním do styku nikdo další. Jste-li již podezřelou látkou (chemikálií i případným nebezpečným biologickým materiálem) zasaženi, vyvarujte se kontaktu s dalšími osobami, pokuste se omýt či očistit, ale tak, aby nedošlo k rozšíření látky (např. z umyvadla do odpadního potrubí).
Nouzové zásobování vodou
Pražské vodovody a kanalizace mají pro případ znehodnocení zdrojů pitné vody rezervy ve vodojemech, které představují spotřebu hlavního města na dobu cca 4 dnů. V této době by byla řešena obnova dodávky pitné vody nebo připravena varianta nouzového zásobování cisternami a přistoupilo by se i k rozvozu balené pitné vody. Zkušenosti s nouzovým zásobováním vodou byly získány mimo jiné při řešení důsledků velkých povodní na Moravě v roce 1997, kdy hlavní město Praha pomáhalo s dodávkami cisteren do postižených oblastí.
Ochranné prostředky
V případě mimořádných událostí zabezpečuje stát individuální ochranu (ochranné pomůcky) pro děti do ukončení povinné školní docházky a pro osoby umístěné ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Ostatní obyvatelé si mohou zakoupit prostředky individuální ochrany dle svého vlastního uvážení a vlastních možností. V Praze například v těchto prodejnách:
- Petr Pícha, V Okruží 2158/12, Praha 3 - Žižkov, tel. 66313167
- BLYTH, s.r.o. Jabloňová 49, Praha 10, tel. 72651187
- Klimafil, s.r.o., Slunečná 2, Praha 10, tel. 74778623
- Drager, s.r.o., Pod Sychrovem 1/64. Praha 10, tel. 72760142
Nebo přímo u výrobců:
- Gumárny Zubří, a.s., tel. 0651 / 66 22 15
- Sigma group, a.s., J.Sigmunda 79, 783 50 Lutín, tel. 068 / 56 51 331
Širší seznam prodejen ochranných prostředků v Praze i v celé republice po jednotlivých krajích získáte v naší informační kanceláři nebo najdete na webové adrese www.mvcr.cz/hasici/o_o_o2/ochr_pro/prodejny.html
Evakuační zavazadlo
V době, kdy vzrůstá riziko mimořádných situací spojených s evakuací, je dobré mít doma připravené evakuační zavazadlo nebo alespoň jeho základ, ke kterému v případě nutnosti přidáme doklady, cennosti nebo zásoby a můžeme rychle vyrazit. Doporučený obsah evakuačního zavazadla:
Trvanlivé potraviny na 2-3 dny, láhev pitné vody, předměty denní potřeby (brýle, naslouchadla apod.), miska, příbor, doklady, peníze, důležité dokumenty a menší cennosti, rádio s čerstvými bateriemi, toaletní potřeby, osobní léky, základní zdravotnické potřeby, svítilna + baterie, náhradní prádlo a oblečení (dle ročního období a klimatických podmínek), pláštěnka, přikrývka (spací pytel), psací potřeby, zápalky, kapesní nůž. Dětem do kapsy lísteček se jménem a adresou. Celková váha zavazadla by měla být přiměřená schopnostem osoby, která jej ponese. Nesmí znemožňovat nebo výrazně zpomalovat případný přesun do úkrytu.
Všeobecné pokyny pro chování v mimořádných situacích:
- zachovejte klid a jednejte s rozmyslem, nedopusťte paniku,
- informujte záchranné složky na číslech tísňového volání (pokud již nezasahují),
- bezpodmínečně respektujte pokyny předávané sdělovacími prostředky a pokyny příslušníků zasahujících jednotek,
- chraňte sebe a poskytněte pomoc dalším osobám, zejména dětem, starým a nemocným lidem,
- neprodleně varujte ostatní ohrožené osoby,
- opusťte ohrožený prostor, nejste-li schopni pomoci,
- dále sledujte vysílání regionálních rozhlasových stanic,
- nerozšiřujte neověřené a poplašné zprávy.
Při mimořádné události v metru:
Při vzniku jakékoliv mimořádné události se cestující musí řídit pokyny provozních zaměstnanců metra, které jsou sdělovány přímo, případně prostřednictvím staničního nebo vlakového rozhlasu. Ukázněnost cestujících a vhodná spolupráce s provozními zaměstnanci, jakož i pochopení k prováděným opatřením je to nejlepší, co mohou cestující pro svou bezpečnost udělat.
- V každém případě zachovejte klid, nepodlehněte panice a pokuste se uklidnit spolucestující. Panika je nejhorší nepřítel všech záchranných akcí.
- Spolehněte se na pokyny zaměstnanců dopravce, kteří mají informace o vzniklé situaci a zkušenosti při jejím řešení. Jsou zde proto, aby Vám i za cenu vlastní újmy pomohli. Bezvýhradně respektujte pokyny přepravce.
- Nepodnikejte žádné individuální akce, protože podzemní tunely skýtají pro neznalé osoby řadu nebezpečí ohrožujících život, především vysokým napětím a pod..
- V rámci prostorových možností se podle situace vzdalte od ohniska přímého nebezpečí a poskytněte první pomoc zraněným.
|
Seznam krytů v Praze 13 a nejbližším okolí (kromě metra) |
 | stanice metra |
 | komora dodatečného vstupu 1 až 3 |
 | směr postupu z povrchových úseků metra do podzemních |
 | menší kryty mimo metro (viz tabulka) |
V mapce: | Majitel krytu: | Adresa: | Kapacita: |
A | MOTOTECHNA s.p. | Bavorská 856 | 300 |
B | SPT TELECOM, a.s. - oblast Praha o.z. | K Zahrádkám 2065/2 | 100 |
C | Středočeská energetická, a.s | Řeporyje - Zmrzlík | 30 |
D | ČKD Dopravní systémy, a.s. Zličín | Ringhofferova 115/1 | 600 |
E | ZPA Jinonice, a.s. | Radlická 520/117 | 160 |
F | ZPA Jinonice, a.s. | Radlická 520/117 | 120 |
G | ZPA Jinonice, a.s. | Radlická 520/117 | 100 |
H | Hl. m. Praha (Střední techn. škola hl.m.Prahy) | Radlická 115 | 600 |
Uvedené kryty jsou určeny především pro ukrytí zaměstnanců podniků
Další relativně blízké kryty s kapacitou několika stovek osob jsou v areálu firmy WALTER, a.s. v Jinonické a Klikaté ulici. Kompletní seznam krytů v celé Praze najdete na: www.praha-mesto.cz/okr/d.htm
|
Další informace |
Další informace k tématu je možné získat na informačních linkách krizových štábů a oddělení hl.m.Prahy nebo městské části (viz tabulka telefonů) nebo na internetových adresách:
www.praha-mesto.cz/okr/index.htm (stránky hl.m. Prahy, základní informace, kontakty, zásady chování v mimořádných situacích, systém varování, seznam krytů v Praze)
www.mvcr.cz/hasici/obcan (stránky ministerstva vnitra a hasičského záchranného sboru, příručka pro případ ohrožení, seznam prodejen ochranných prostředků, ochrana ukrytím, povodňová ochrana, instrukce při nálezech nebezpečných látek atd.)
|
Důležité telefony |
Hasiči | 150 |
Policie ČR | 158 |
Městská policie | 156 |
Záchranná služba | 155 |
Místní odd. Policie ČR - Stodůlky (Luka) | 652 19 67 |
Městská policie OŘ Praha 13 (Lýskova ul.) | 51 62 51 75-6 |
Oddělení krizového řízení ÚMČ Praha 13 | 350 11 239 nebo 651 49 21 |
Starosta Prahy 13 (kancelář, Po - Pá) | 651 42 81 |
Operační středisko kriz. štábu hl.m. Prahy (24 hod denně) | 2202 2200 až 3 |
Informační linka - podezřelé zásilky a předměty (8-18 hod.) | 0841/111120 |
|
Pokyny pro případ požáru najdete na straně 23 |
Připravili: Petr Krajánek a plk.ing. Josef Krákora s využitím podkladů a internetových stránek Hl.m. Prahy a Ministerstva vnitra ČR Mapový podklad: firma Shocart Foto: -plk- | |