Na co se ptáte

Odpovídá právník

Komu a v jakých případech je občan povinen prokazovat svoji totožnost?
Podle Čl.2 Ústavy ČR lze státní moc uplatňovat jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon. Oprávnění požadovat prokázání totožnosti musí být proto stanoveno v některém ze zákonů, je vztaženo k činnosti veřejné správy a nemusí se vždy jednat o pozitivní zájem občana. Toto oprávnění nelze zaměňovat s prokazováním totožnosti ve vlastním zájmu, např. při uzavírání smluv.
Podle zákona o občanských průkazech má každý občan starší 15 let povinnost mít občanský průkaz (pokud zákon nestanoví jinak). Žádný zákon však nestanoví povinnost mít občanský průkaz vždy u sebe. K prokazování sice slouží právě převážně občanský průkaz, ale míra spolehlivosti určení totožnosti (tedy způsob, jakým má být totožnost prokázána) spočívá vždy v konkrétní situaci na uvážení příslušného oprávněného pracovníka, který prokázání totožnosti vyžaduje.

Oprávnění požadovat prokázání totožnosti podle Zákona o Policii a Zákona o obecní policii
Prokázáním totožnosti se rozumí zjištění jména, příjmení, data narození a bydliště osoby.
Podle ustanovení § 13 zákona č. 283/1991 Sb., o Policii ČR, ve znění pozdějších předpisů je policista oprávněn vyzvat k prokázání totožnosti osobu přistiženou při jednání, které má znaky trestného činu nebo přestupku, a osobu, od které je požadováno vysvětlení. Stejné výzvě je povinen vyhovět i ten, jehož popis odpovídá popisu hledané nebo pohřešované osoby, případně se bezdůvodně zdržuje v bezprostřední blízkosti chráněných objektů nebo se zdržuje v blízkosti místa, kde došlo ke spáchání trestného činu, k dopravní nehodě, požáru nebo jiné mimořádné události. Osoba, která má na veřejně přístupném místě zbraň, a je důvodné podezření, že zbraně může být užito k násilí nebo pohrůžce násilím, může být také vyzvána k prokázání totožnosti.

Policista je rovněž oprávněn vyzvat k prokázání totožnosti osobu, která má být předvedena na žádost příslušného orgánu podle zvláštních předpisů, nebo která je oznamovatelem, případně na žádost jiné osoby, jestliže tato osoba má na zjištění totožnosti právní zájem, jakož i osobu, která o prokázání totožnosti žádá.

Velice podobná oprávnění mají podle ustanovení § 12 zákona č.553/1991 Sb. o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů, také strážníci městské nebo obecní policie.

Oprávnění požadovat prokázání totožnosti podle dalších předpisů Oprávnění požadovat prokázání totožnosti mají i doručovatelé podle zákona č 500/2004 Sb., správní řád (účinnost od 1.1.2006), kteří jsou oprávněni zjišťovat totožnost adresáta a osob, které jsou za něj oprávněny písemnost převzít. Tyto osoby jsou povinny na výzvu doručovatele předložit průkaz totožnosti. Nejedná se jen o doručovatele České pošty, ale o jakéhokoli doručovatele písemnosti podle správního řádu (tedy např. i doručovatele – zaměstnance obecního úřadu). Průkazem totožnosti se tu rozumí doklad, který je veřejnou listinou, je v něm uvedeno jméno a příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu a je z něho patrná i podoba, popřípadě jiný údaj umožňující identifikovat osobu, která doklad předkládá, jako jeho oprávněného držitele.

Oprávnění požadovat prokázání totožnosti mají také příslušní pracovníci živnostenských úřadů, a to od podnikatelů a fyzických osob provozujících činnost, která je předmětem živnosti, od osob jednajících jejich jménem a odpovědných zástupců.

Prokazování totožnosti je upraveno i v dalších zákonech. Vždy se však musí jednat o konkrétní oprávnění příslušného orgánu.

JUDr. Vladimír Novotný
Katedra veřejné správy Policejní akademie ČR