Z POLICEJNÍHO DENÍKU

 

  • Místní oddělení PČR Stodůlky v období od 8. prosince do 10. ledna mimo jiné řešilo 90 případů vloupání do vozidel, 15 případů odcizených vozidel, 4 případy nálezu odcizených motorových vozidel, 16 případů vloupání do bytů, kanceláří nebo sklepních kójí a 27 případů ostatních krádeží (krádeže peněženek, dokladů a mobilních telefonů z kabelek a tašek). Z tohoto poč-tu je celých 21 případů krádeží kabelek uložených v nákupních vozících.
  • V neděli 26. prosince po druhé hodině přijalo naše oddělení oznámení muže, na kterého měl při procházení ulicí Janského hodit neznámý pachatel výbušninu a způsobit mu tak zranění krku a levé ruky. Místo, kde mělo k této události dojít, bylo zajištěno policisty jak z místního oddělení, tak i služby kriminální policie a vyšetřování. Dostavil se i policejní pyrotechnik. Ten na místě zajistil nástražný výbušný systém. Mezitím byl zraněný muž převezen k ošetření do nemocnice, kde lékař zjistil zranění pouze lehčího charakteru. Potom už oznámení poškozeného začalo mít značné trhliny. Nakonec bylo zjištěno, že si zranění způsobil sám poté, kdy se na ulici pokoušel odpálit doma vyrobenou výbušninu. Protože k výbuchu nedošlo hned, muž se ze svého úkrytu k výbušnému systému vrátil a pokoušel se ho opravit. V té chvíli došlo k odpálení nálože, která ho zranila. Na základě policejního šetření vzniklo podezření, že v bydlišti oznamovatele jsou ukryty další součásti, sloužící k výrobě výbušnin. Provedená domovní prohlídka potvrdila i toto podezření, navíc byly nalezeny i protizákonně držené střelbyschopné zbraně.
  • Před Vánocemi (naposledy 8. ledna 2005) se v Praze 13 objevily falešné bankovky v hodnotě 200 a 500 Kč a
    5 000 Kč. Některé falzifikáty jsou pouhým okem opravdu těžko rozpoznatelné, ale těch je menšina. U daleko většího počtu zadržených bankovek je na první pohled i pohmat patrné, že se jedná o padělky. Věnujte tedy pozornost vašim bankovkám, ať se vyhnete zbytečným nepříjemnostem při placení.
za MOP Stodůlky
kpt. ing. Jaroslav Vondra
První měsíc byl velmi úspěšný

Major Ladislav Tůma je vedoucím oddělení hlídkové služby Policie ČR, které od začátku prosince loňského roku sídlí v rekonstruované budově v Lýskově ulici. Sympatický dvaačyřicátník, otec dvou dospělých synů. U policie je už dvacet let – nejdříve sloužil v Praze 7, později v Praze 8. Bydlí na opačném konci Prahy, s Prahou 13 se teprve seznamuje, ale chce se sem přistěhovat. Ve volném čase provozuje celou řadu sportů, intenzivně se věnuje zejména korejské obranné technice musado.

Jak jste spokojeni s novým pracovištěm ve Stodůlkách?
Jsme opravdu rádi a moc jsme se na nové prostory těšili. Je skvělé, že jsme v jedné budově, máme tu vozidla, spojení a klape to. Je to i motivace pro kluky, kteří tu slouží. Předtím jsme řídili lidi na dálku a téměř vůbec jsme je neviděli, teď se setkáváme každé ráno, poznáváme se a můžeme operativně řešit, cokoli se stane. Spolupracujeme se všemi místními odděleními a zlepšila se také spolupráce s městskou policií. Jednou týdně se scházíme a sdělujeme si poznatky, uvažovali jsme i o možnosti nasazení smíšených hlídek státní a městské policie.
Jak vypadá běžný pracovní den příslušníka hlídkové služby?
Ráno proběhne instruktáž, policisté se seznámí s pátráním, s trestnou činností ve svém rajónu v uplynulých 24 hodinách a s tím, na co se hlavně mají zaměřit - pak jsou dvoučlenné pěší hlídky vyslány nebo zavezeny do svých rajónů.
Můžete zhodnotit první měsíc působení vašeho oddělení ve Stodůlkách?
Byl jednoznačně velmi úspěšný a s výsledky jsme spokojeni. Nechám promluvit čísla: zkontrolovali jsme přes dva tisíce osob, předvedeno nebo zajištěno jich bylo 51, zadrženo bylo 12 hledaných osob a 32 pachatelů trestné činnosti, to znamená v průměru jeden denně. Nedávno byl zadržen pachatel ublížení na zdraví a znásilnění, začátkem ledna kluci během půlhodiny našli pachatele smrtelné nehody, kdy řidič srazil chodce a z místa ujel. Pod vlivem alkoholu řídilo 13 řidičů. Také byla nalezena dvě hledaná vozidla. Policisté zaznamenali přes 1800 přestupků a udělili 1576 pokut. To je slušná bilance.
Jak vaši přítomnost poznají obyvatelé městské části?
Věřím, že ulice budou ve dne i v noci bezpečnější. Určitě povede ke snížení trestné činnosti. Tím, že se tu pohybujeme v ulicích a víme, co se tu děje, můžeme účinněji zasahovat. Velkým problémem jsou zde například krádeže vozidel nebo věcí z vozidel. Na ty zaměřujeme denní pochůzky i noční bezpečnostní akce a věříme, že i v této oblasti se situace zlepší. Chtěl bych ještě jednou poděkovat panu starostovi a všem, kteří nám tuhle budovu zajistili. Nedokážu si ani představit, kolik je za tím práce. Na oplátku se postaráme o to, aby zdejší ulice byly bezpečnější.
Samuel Truschka
Informace o neplatných dokladech a odcizených vozidlech
Od ledna 2005 rozšířilo Ministerstvo vnitra na svých webových stránkách www.mvcr.cz služby, týkající se poskytování informací o neplatných občanských průkazech a cestovních dokladech. Nyní je možné si databáze stahovat v každodenně aktualizované podobě. Databáze poskytuje informace, zda daný doklad je či není evidovaný jako neplatný i s datem, od kdy je evidována jeho ztráta či odcizení. Tato databáze neobsahuje žádné osobní údaje.
Tento druh služby je velmi užitečným prostředkem k získání důležitých informací pro nejrůznější subjekty – banky, notáře, podnikatele. Tyto subjekty tedy již nemusejí pro každou informaci vstupovat na webové stránky Ministerstva vnitra, ale mohou si ráno stáhnout aktualizovanou verzi celé databáze.
Také pro uživatele mobilních telefonů je zavedena novinka. Nyní mají možnost pomocí zaslané SMS zjistit, zda je určité vozidlo uvedeno v databázi odcizených vozidel. Uživatel musí odeslat jednu ze čtyř informací – poznávací či registrační značku vozidla (SPZ,RZ), číslo motoru vozidla, číslo podvozku vozidla a nebo VIN číslo vozidla. SMS zaslanou ve tvaru X_SPZ, X_MOTOR, X_PODVOZEK, X_VIN, (zasílá se pouze jeden údaj) může občan zaslat na číslo 900 30 20. Zpět by měl obdržet zpětnou SMS s informací, zda vozidlo bylo či nebylo nalezeno v registru odcizených vozidel.
Cena jedné SMS je 20 Kč včetně DPH a tuto službu provozuje společnost Fincom-Materna Communications a.s., která doposud jako jediná tímto způsobem využívá databázi zveřejňovanou Ministerstvem vnitra prostřednictvím svých internetových stránek. Ministerstvo vnitra je však otevřené spolupráci s dalšími případnými zájemci.

 

připravil pprap. Ladislav Beránek,
Policie ČR, OŘ Praha II – preventivně informační skupina, pracoviště:
Praha 2, Vyšehradská 20,
tel: 974 852 710 linka 26

Policejní ředitel děkoval
Těsně před Vánoci navštívil starostu Prahy 13 Davida Vodrážku ředitel Policie ČR Obvodního ředitelství Praha II plk. Jan Navrátil, aby poděkoval městské části i starostovi osobně za spolupráci a pomoc při zřizování oddělení hlídkové služby v Lýskově ulici ve Stodůlkách. Současně starostovi předal čestnou medaili Policie České republiky udělenou ministrem vnitra za aktivní spolupráci při zajišťování veřejného pořádku a řešení bezpečnostní problematiky. „Velice si vážíme vstřícné spolupráce pana starosty s policií při řešení bezpečnosti v Praze 13 a pomoci při zajišťování prostor pro policejní útvary,“ řekl obvodní ředitel policie. Medaile je také poděkováním za podíl na rozvoji městského kamerového systému – policejní kamera na střeše radnice pomůže monitorovat Sluneční náměstí. „Je to pro mě velká čest a budu dělat maximum pro to, aby se občané Prahy 13 mohli cítit co nejbezpečněji,“ poděkoval za ocenění starosta David Vodážka. „Poděkování ale zaslouží také celá rada a všichni, kdo se podíleli na rekonstrukci objektu v Lýskově.“
Samuel Truschka
Máte u nás pejska...
Vážení obyvatelé Prahy 13, ještě jednou děkuji za spolupráci v minulém roce a věřím, že naše společné úsilí o zvýšení bezpečnosti a pořádku na území naší městské části bude pokračovat i v roce 2005.
Na tomto místě si dovolím požádat o spolupráci pejskaře, pro které jsme v uplynulém roce udělali dost záslužné práce. Odchytili jsme několik desítek domácích mazlíčků, které jsme však následně byli nuceni nechat převézt do útulku V Zámcích v Praze 8. Proto žádám majitele psů o následující – jakmile se stane, že vám pejsek uteče nebo se zatoulá, volejte neprodleně k nám na známá telefonní čísla 251 625 175, 251 625 176 a snažte se psa popsat. Naši strážníci jsou velmi rádi, pokud mohou čtyřnohého kamaráda vrátit jeho pánovi a ušetřit vaše miláčky nepříjemného cestování do útulku, protože je to velký stres pro zvíře, ale mnohdy i pro majitele. Radost ze shledání pejska s pánem je pro nás odměnou.

Ing. Josef Vrlík, ředitel Obvodního
ředitelství Městské policie Praha 13
Nejčastěji se ptáte na telefonní čísla:
  • Městská policie pro Prahu 13, Obv. ředitelství, Lýskova 1593, Praha 5,
    tel. 251 625 175
  • Policie ČR, Místní oddělení Stodůlky, Mukařovského 1985, Praha 5, tel. 235 521 967
  • Odbor dopravně správních agend – vyřizování záležitosti registru vozidel, Kongresová 2, Praha 4, tel. 974 823 818
  • Odloučené pracoviště – Jeremiášova 870, Praha 5 - Stodůlky, tel. 251 610 239