Kaleidoskop třináctky slovem i obrazem
Kašna naproti radnici zazurčela

Kašna v parčíku na Slunečním náměstí, která byla zprovozněna 1. září, je příjemným doplněním zeleně a lze ji používat i jako pítko. Starostovi a tajemnici úřadu ji první den předvedla vedoucí odboru životního prostředí, který za zprovoznění kašny zaplatil přes 80 000 korun. Muselo být vyměněno vodovodní potrubí, upraven odpad, zabudovány nové trysky a namontován časový spínač. Také byla uzavřena nová smlouva o dodávce vody. Až do konce října bude kašna v provozu denně od 9 do 18 hodin.

Na Ovčím hájku křtili dopravní hřiště

Ve čtvrtek 16. září přestřihl starosta David Vodrážka pásku a otevřel tak slavnostně dětské dopravní hřiště v Mateřské škole Ovčí hájek. Za účasti dětí i jejich rodičů poděkoval sponzorům a všem, kdo se o hřiště zasloužili. „Dopravní hřiště pro nás má smysl nejen proto, že se děti učí znát a dodržovat dopravní předpisy, ale hlavně že se odmalička učí toleranci a ohleduplnosti, která v provozu na silnici tolik chybí,“ zdůraznila ředitelka školky Ilona Hykešová. Děti si pak mohly pod dohledem městských strážníků své nové silnice vyzkoušet.

Happening v Centrálním parku

Městská část Praha 13 a Nadace Partnerství připravily na sobotu 18. září rodinnou akci Happening na kolech, která se konala v rámci Evropského týdne mobility a propagace Evropského dne bez aut. Na programu bylo představení „okruhu za prací a zábavou“, odhalení dalšího informačního panelu na Zelené stezce Praha–Vídeň, malá výstava o cykloprojektech Prahy 13 a také soutěž o nejoriginálněji vylepšené nebo vyzdobené jízdní kolo. Přítomni byli zástupci městské části, Nadace Partnerství a řada dalších.

Manželky starosty Prahy 13 jsme se zeptali:

Paní Vodrážková, co vy a kolo?

„Když jsme mohli jezdit sami nebo společně se starší dcerou, tak kola u nás rozhodně nezahálela. Teď jezdí jenom manžel s dcerou, protože mně to zatím nedovolují mateřské povinnosti, ale později vyrazíme někam do přírody určitě zase všichni. Proto jsem ráda, že se budují cyklostezky a cyklotrasy. Vedou hezkými místy, a navíc jsou i bezpečné”.
Daniela Mourka z Nadace Partnerství jsme se zeptali na další vývoj projektu Greenways Praha – Vídeň.

„Dnes jsme si projeli jeden z tematických okruhů který vede podél zmíněné Zelené stezky. Do konce roku se tento okruh vyznačí klasickým cyklistickým značením, příští rok by měla nastoupit další etapa dobudování stezky. To znamená, že od Centrálního parku by měla být stezka fyzicky vybudovaná až k začátku Prokopského údolí. Více se mohou občané dovědět nejen na zde umístěných informačních panelech, ale především na jedné z řady akcí, kterou naše nadace v rámci týdne mobility pořádá na Palachově náměstí. Tam se bude prezentovat i Praha 13, která pro cyklistiku hodně udělala a ještě udělá.“

Cyklistice se bude jistě i nadále věnovat Bára ze Stodůlek, která v soutěži o nejoriginálněji vylepšené nebo vyzdobené kolo obsadila první místo a získala tak horské kolo, které do soutěže věnoval obchodní dům Kaufland.

Eva Černá
Spiritualfest větší a ještě lepší

Sváťa Karásek přiměl posluchače k zamyšleníNový festival spirituálů, který se zrodil před rokem, již má své nadšené publikum. Na druhém ročníku, pořádaném i s přispěním městské části Praha 13 v sobotu 18. září v Komunitním centru, se představilo přes 20 vokálních a hudebních skupin. V první části hned odpoledne zazpívala pod širým nebem na Slunečním náměstí hlavně větší tělesa. Posluchače uchvátil například Českolipský dětský sbor svým spontánním přednesem africké duchovní hudby nebo osobitý projev uskupení Cantus Jaroměř. Večerní část se odehrávala před nabitým Komunitním centrem. Zahajovali z loňska známí Myšáci, následováni například skupinou Disbalance nebo romanticky naladěnými True Harmony s krásnou barvou vokálů. Obrovský úspěch sklidil Vockap – pětice mužských hlasů z Moravy s naprosto brilantním provedením známých spirituálů v netradičním aranžmá s mnoha překvapivými humornými prvky. Asi nejvíce očekávaným hostem byl jediný sólový zpěvák večera – Sváťa Karásek, který nezklamal a zazpíval ztichlému publiku několik svých osobitých songů plných životní moudrosti a lásky ke svobodě a ještě přidal pár příběhů k zamyšlení. Svoje kvality pak potvrdily i další skupiny – Bezefšeho (držitel Porty), Pětník, spoluorganizátor akce Geshem a charismatická kapela Touch of Gospel, která byla vynikající tečkou za touto společenskou i duchovní akcí. Poděkování si zaslouží kromě sponzorů zejména všichni dobrovolníci, kteří zdarma zajistili občerstvení pro hosty a veškerý servis pro účinkující. Profesionální organizace, péče o publikum a neopakovatelná přátelská atmosféra – to vše pozvedlo Spiritualfest mezi události, které si člověk prostě nesmí nechat ujít.

Touch of Gospel Velký ohlas vzbudil Vockap
Letos posedmé

Druhý zářijový víkend na třináctce patřil už tradičním Stodůleckým pivnostem 2004 v Hostinci u Šimáčků. V 17 hodin byl za účasti představitelů naší městské části a dalších hostů odstartován už sedmý maratón dobrého pití a jídla, ale také soutěží a především skvělé zábavy. Ani letos nechyběla pivní štafeta, pití tupláku na čas, hod sudem, soutěž v pojídání knedlíků, koláčků, pudinku … a skvělá muzika. Sobotní dopoledne patřilo těm nejmenším. Přišla za nimi totiž pohádka „Tam, kde žijí divočiny“. Jedna z protagonistek Marta Míková z pražského divadla Na lžičku nám nejen k pohádce řekla: „Název Stodůlecké pivnosti by mohl v nezasvěcených vzbudit dojem, že se jedná o akci určenou výhradně dospělým. Opak je ale pravdou. Na své si přijdou všichni bez rozdílu věku, a to je báječné. Doufám, že i naše představení přispěje k dobré náladě, bude v duchu názvu pohádky a opravdu si s dětmi pořádně zadivočíme. Byla bych ráda, kdyby se děti do děje zapojily, protože teprve potom bude pohádka taková, jaká má být, a společně prožijeme hezké dopoledne.“ Stodůlecké pivnosti nám po celých sedm let jejich trvání dávají možnost prožít hezký rodinný víkend, jak se říká, za humny. Takže příští rok nashledanou.

Eva Černá