Sportem k novým zkušenostem

V loňském roce v měsíci říjnu byl prezidentem České asociace trenérů kulturistiky afitness zvolen bývalý juniorský závodník v kulturistice, odborný instruktor a především člověk žijící v Praze 13, dvaadvacetiletý Martin Košťál.

Martine, co předcházelo Vašemu jmenování do čela celorepublikové asociace?
V patnácti letech mě do posilovny přivedl kamarád a od té doby patří pravidelné cvičení neoddělitelně k mému životu. Líbilo se mi pozorovat, jak se tělo postupně zlepšuje a má větší fyzické schopnosti. Za všemi dosaženými výsledky je však několik roků tvrdé práce a hlavně trpělivosti. Mým vzorem a tzv. hnacím motorem, byl a je Mistr Evropy v kulturistice Petr Stach. Později jsem začal studovat základy fyzioterapie a některé techniky odstraňující bolesti zad. Během působení v ČATKF jsem poznal mnoho lékařů, kteří moje znalosti rozšířili. Jsem rád, že nám svým členstvím aktivně prosazují principy zdravého životního stylu.

Jaké jsou hlavní cíle a aktivity České asociace trenérů kulturistiky a fitness?
Naším hlavním cílem je vést lidi k pravidelnému sportu, kvalitní stravě, v širším měřítku pak boji proti nikotinismu a alkoholismu, hlavně u mládeže. Stavíme se proti užívání a propagaci dopingových a návykových látek ve všech podobách. V souladu s tímto cílem vydáváme noviny Dr. Trenér. Nechal jsem zřídit Odbor dietologie a Odbor tréninkového výzkumu, kde renomovaní odborníci konzultují nejnovější poznatky z diagnostiky, lékařství, kineziologie, biomechaniky, antropomotoriky a dietologii. Na základě výsledků pak sestavují tréninkové a redukční programy. Nadále asociace pokračuje v hodnocení rehabilitačních a posilovacích center. Ocenění Zlatá činka náleží pouze těm, které splňují požadavky kladené na sportovní zařízení 21. století. V rámci Evropské Unie spolupracujeme s evropskou federací trenérů kulturistiky a fitness. V minulém roce ČATKF také prohloubila vztahy se svazem trenérů v USA. V současné době jednáme s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR v oblasti rozvíjení činnosti zaměřené na potírání sociálně patologických jevů.

Zmínil jste se o spolupráci s mladými lidmi.
Spolupracujeme s mnoha školami, kde studenty vedeme k účelně a příjemně strávenému volnému času. Já osobně se věnuji studentům na Střední technické škole hl. m. Prahy. Chceme oslovit další školská zařízení včetně škol z naší městské části. Jsem toho názoru, že sport je nejlepší prevencí před tzv. negativními společenskými jevy.

Asociace má rovněž sídlo v Praze 13. Jak se díváte na možnosti sportovního využití v naší městské části?
Jistě by se obtížně hledala jiná městská část, kde by lidé měli tak široké možnosti. Funguje zde mnoho sportovních oddílů, není problém si zahrát tenis, volejbal, fotbal atd. Maminky s dětmi mohou navštěvovat bazén na Lužinách, nalezneme zde fitnesscentra a posilovny se zajímavými doprovodnými programy. Žáci zdejších základních škol mohou trénovat i na tartanových hřištích.

V posledních letech najdeme na knižním trhu řadu knih zabývajících se dietami a správnou výživou. Jak správně postupovat při jejich výběru?
Je pravdou, že pokud se člověk rozhodne zdravě se stravovat a nakoupí si mnoho knih, bývá zmaten. Jeden říká, že jablko je „vlastně bílkovina“ a podporuje dopingové látky, různé známé osobnosti zase mají pocit, že se musí s občany podělit o své názory na redukci nadváhy. Svými neodbornými radami však nikomu neprospívají, často bývají ze zdravotního hlediska zcela nepřijatelné a především nebezpečné. Především je důležité, abychom si vybrali takový způsob stravování, který nám vyhovuje celoživotně. Osobně lidem doporučuji zkontaktovat se s odborníkem ČATKF, který podle časové vytíženosti, zdravotního stavu a dosavadních sportovních aktivit, sestaví program s realistickým cílem.

Kromě cvičení, zdravovědy a vedení asociace, máte další záliby?
Spoustu času pohltí mé studium na Vysoké škole finanční a správní. Pokud mám volný víkend, věnuji se jezdectví. S mladší sestrou Terezkou posloucháme hudbu a společně hrajeme na různé hudební nástroje. Rád čtu literaturu faktu, především životopisy. Zajímá mě také historie, dění v politice a ve světě.

Prozradíte závěrem našim čtenářům, jaké jsou výhody pravidelného cvičení?
Pohyb snižuje chuť k jídlu, zrychluje metabolismus, pak můžete více jíst a neztloustnete. Pomůže Vám nejen zhubnout, zpevnit svaly a vymodelovat postavu, ale i vybudovat si lepší sebevědomí, soustředění, koordinaci, tvůrčí myšlení a udržíte se svěží a živější. Pravidelným cvičením snížíte také stres a tím zmenšíte riziko infarktu a dalších onemocnění. K dosažení výsledku je potřeba změnit nastavení své mysli a připojit cvičení k pravidelným činnostem jako je např. ranní hygiena. Je zcela nezbytné, aby instruktoři sympatizovali s problémy svých klientů a pomáhali jim podle jejich okolností vytvořit jednoduchý cíl. Každému rádi poradíme na tel. 723 341 571, zájemci se mohou více informovat na www.catkf.cz.

Ilona Vozničková