TIP NA VÍKEND - čtenářská soutěž

Březen je tady, jaro začíná nesměle klepat na dveře a to je ten správný čas k příjemné procházce nebo ... Co si zajít třeba do Národní galerie?

Dějiny Národní galerie v Praze se začaly psát 5. února 1796, kdy se skupinka představitelů české šlechty společně s několika vzdělanci rozhodla - řečeno dobovou terminologií - pozdvihnout upadlý umělecký vkus domácí veřejnosti. Korporace, nazvaná Společnost vlasteneckých přátel umění, pak založila dvě významné instituce: Akademii umění a veřejně přístupnou Obrazárnu. Právě Obrazárna Společnosti vlasteneckých přátel umění se stala přímou předchůdkyní Národní galerie v Praze. Roku 1902 přibyla k Obrazárně další významná instituce - Moderní galerie Království českého jako soukromá fundace císaře Františka Josefa I., která začala budovat kmenovou kolekci českého umění 20. století. V roce 1918 se Obrazárna Společnosti vlasteneckých přátel umění proměnila v ústřední uměleckou sbírku nového státu. Vedení Obrazárny se v roce 1919 ujal Vincenc Kramář, který ji za krátkou dobu proměnil v relativně moderní a odborně spravovanou galerii.

To byla špetka historie a nyní zaměříme svou pozornost na současnost. Důležitá informace je, že všechny stálé expozice a výstavy Národní galerie v Praze jsou otevřeny denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin, zbývá si jen z právě probíhajících výstav vybrat.


PALÁC KINSKÝCH - výstavní prostor Národní galerie

  • Německá kresba 15.-16. století - do 25. března
  • Těšínská madona - do 25. května

Výstava představí jedinečnou a dosud neznámou středověkou sochu madony s dítětem z 60.let 14.století, která byla nedávno objevena v Těšně v Polsku.


ŠTERNBERSKÝ PALÁC

Stálá expozice: EVROPSKÉ UMĚNÍ OD ANTIKY DO ZÁVĚRU BAROKA


KLÁŠTER SV. JIŘÍ

Stálá expozice: UMĚNÍ MANÝRISMU A BAROKA V ČECHÁCH - KLÁŠTER SV. ANEŽKY ČESKÉ

Stálá expozice: STŘEDOVĚKÉ UMĚNÍ V ČECHÁCH A STŘEDNÍ EVROPĚ


VELETRŽNÍ PALÁC

Stálé expozice: UMĚNÍ 19.-21. STOLETÍ a EXPOZICE ZAHRANIČNÍHO UMĚNÍ

Prezentace díla v Malé dvoraně: Josef Ryzec: Pocta Pablu Picassovi - do 30. března


ZÁMEK ZBRASLAV

Stálá expozice: ASIJSKÉ UMĚNÍ

Výstava: Černá na bílé - moderní japonská kaligrafie (23. 3.-8. 6.)


VALDŠTEJNSKÁ JÍZDÁRNA

Valdštejnská 3, Praha 1 - Malá Strana, tel.: 257 073 136


Václav Brožík - do 4. května

Václav Brožík patřil ve své době bezesporu k nejslavnějším osobnostem nejen české a evropské malby, ale v poměrně krátké době vyvolal značný ohlas i v zámoří. Proslavil se takřka "přes noc" v roce 1878 Svatebním poselstvem českého a uherského krále Ladislava Pohrobka na francouzský dvůr Karla VII., veleobrazem vystaveným na pařížském Salonu, v tehdejším centru výtvarného dění. Měl silnou vazbu na Spojené státy americké, kde je dnes shromážděna podstatná část jeho díla. Brožíkova dobová sláva byla úzce spojena s osudy historické malby, jež byla ideálem figurálních malířů před a kolem roku 1850, ale s přelomem devatenáctého a dvacátého století se míjela s duchem doby. Takže malíř, jehož každé dílo bylo vítáno soudobou kritikou, který byl zvolen členem francouzské Akademie a tím vstoupil mezi "čtyřicet nesmrtelných", což se už žádnému dalšímu českému umělci předtím ani potom nepodařilo, byl v průběhu minulého století odmítán a pomalu zapomínán. Brožíkovo dílo tvoří několik set obrazů a téměř jednou tolik kreseb. Z dostupné malířovy tvorby je na výstavě ve Valdštejnské jízdárně vystaveno 184 obrazů.

V roce 2001 uplynulo XXX let od jeho narození a zároveň i sto let od jeho smrti.

Soutěžní otázka: V kterém roce se Václav Brožík narodil?

a) 1831, b) 1841, c) 1851

Odpověď:
Jméno a příjmení:
Adresa trvalého bydliště:
E-mail:
Telefon:
 

Odpovědi s adresou a telefonním číslem zašlete nebo osobně odevzdejte v redakci STOPu do 19. března 2003. Adresa: Ovčí hájek 2158, Nové Butovice, stop@p13.mepnet.cz, fax: 251 619 236.

Správná odpověď na únorovou otázku: Pražská zoo byla založena v roce 1931. Výherci: Marie a Viktor Nedbalovi, Lužiny; Anna Kalousková, Nové Butovice; Luboš Konopásek, Nové Butovice.

připravila Eva Černá