Kaleidoskop třináctky slovem i obrazem

Ohňostroj zazářil nad Slunečním náměstím

Největší letošní pražská oslava 3. výročí vstupu České republiky mezi spojence do NATO se uskutečnila v úterý 12. března v Nových Butovicích. "Jde o jeden z nejvýznamnějších milníků novodobé české historie," řekl starosta Petr Bratský. "Myslím, že vstup do NATO byl pro naši zemi důležitější událostí, než bude vstup do Evropské unie, kam také rozhodně patříme. Členství v EU napomůže prosperitě republiky, ale blahobyt je z hlediska základních potřeb člověka postaven na zdaleka nejdůležitější podmínce, zajištění elementárního bezpečí," dodal. Program oslav zahájila prohlídka historických a armádních vozidel, zúčastnili se členové Klubu aktivních záloh, Klubu vojenské historie, Vojenská policie, hudba Hradní stráže, čestná jednotka se zástavou, rekrutační středisko Armády ČR a další. O hudební doprovod se postarala country skupina Taxmeni. Po 18. hodině začal mítink, kterého se zúčastnili zástupci velvyslanectví zemí NATO, veteráni, odbojáři, zahraniční letci a další osobnosti. Účastníky na dálku oslovil prostřednictvím pozdravného dopisu i velvyslanec ČR v severoatlantické radě Karel Kovanda, který je také občanem Prahy 13. Oslavu zakončil ohňostroj.


"Do každé vesnice, jaderná hlavice" a podobná ironická hesla vystavovali přítomní anarchisté objektivům fotografů a kameramanů, kteří nad nimi měli chvílemi početní převahu. Klidný, a místy i vtipný protest vůči NATO, komentoval na závěr kapelník Taxmenů: "Hezky tancujete, jenom je mi trošku smutno, že je to na písničky veteránů a hrdinů, bez nichž byste tu takhle křepčit nemohli ..."   Hudba hradní stráže přispěla slavnostními fanfárami

 

Další neplatiči dostávají sbohem

Zátiší s nezaplacenou složenkou nájmu čekalo exekutora v prázdném bytě Pavly Řehákové na Ovčím hájku
Osobní věci vyvážené před dům - tak končí ti "nejvytrvalejší" neplatiči

Už na šest desítek neplatičů bylo soudně vystěhováno z obecních bytů v Praze 13. Ty, které nepřesvědčí ani upomínky, nabídky splátek a jiné pomoci, soud či televizní záběry z exekucí, navštíví nakonec stěhováci. Jen za poslední měsíc se tak stalo ve třech případech. U dalších několika nových neplatičů rozhodla Rada městské části o podání žalob.

ZŠ Bronzová založila tradici

Ve čtvrtek 14. března se do ZŠ Bronzová na Lužinách sjelo 131 nejlepších páťáků angličtinářů z celkem 31 škol z Prahy a okolí, aby změřili hravou formou své znalosti ve 2. ročníku Soutěže pro šikovné děti se zájmem o angličtinu. Po obrovském zájmu o loňskou soutěž se škola rozhodla založit tradici a pořádat soutěž každoročně. Letošním vítězem se stala Jitka Plzáková ze ZŠ Pod Marjánkou v Praze 6.


Soutěž zahájil místostarosta Karel Mozr s dalšími hosty...   ...a pak už se soutěžící pustili do řešení úkolů

Diamantová svatba

Další symbolické ANO si po 60 letech od svatby řekli Josef a Miluše Voborovi v bezbariérovém domě Kodymova v Nových Butovicích. V pátek 22. března 2002 oslavili na den přesně diamantovou svatbu v klubovně sdružení Prosaz. Založili jej sami postižení, mezi které patří i dcera diamantových manželů. "Rodiče se o postiženou dceru vzorně starají, mají zde hodně přátel mezi vozíčkáři a tak jsme jim chtěli udělat radost a připravili jsme jim pěknou oslavu," vysvětlila předsedkyně Prosazu Iveta Pešková. Vystoupením přispěly i děti z mateřské školky Vlasákova ve Stodůlkách.


Diamantoví manželé se brali za války, krátce před vypuknutím strašlivé Heydrichiády v roce 1942 v Josefově rodných Ďáblicích. Josef Vobora (1920) si vzal Milušku (1922) pocházející z Votrub u Slaného. Na čtyři desítky let spolu pracovali v jednom podniku - PAL Kbely.   Symbolický diamantový svatební obřad vedl starosta Petr Bratský, nechyběly prstýnky, svatební dary, kytice ani šampaňské a bohaté občerstvení připravené přáteli z Prosazu

Třiadvacátý Albert je na Lužinách

U stanice metra Luka v Mukařovského ulici zahájil ve středu 6. března provoz v pořadí již třiadvacátý supermarket Albert v Praze. Na ploše 975 m2 najdou zákazníci více než 7000 druhů zboží. První den navštívilo prodejnu více než 10 tisíc lidí, z toho asi 3 500 platících, takže všech osm pokladen "jelo na plný plyn". Někteří nakupovali, jiní se jen dívali, ale na všechny čekala řada překvapení. Tím nejpříjemnějším byl asi tříhodinový program plný soutěží i hezkých písniček Tomáše Linky, Jakuba Třasáka, skupiny Naruby ... a Kamila Emanuela Gotta.

-če-


Nový Albert také oživil a projasnil barvami okoukanou fasádu části obchodního centra Luka   Venku probíhal program plný soutěží a písniček. Foto: -če-
připravil: Petr Krajánek