Půjdem spolu do houslí a nejen do nich

O přítomnosti a budoucnosti Základní umělecké školy ve Stodůlkách jsme hovořili s její ředitelkou paní Danou Řáhovou.

Dana Řáhová s budoucím houslovým virtuosem

Paní ředitelko, Základní umělecká škola ve Stodůlkách má dlouholetou tradici. Jaká je její současná situace?

Naše základní umělecká škola, která je nástupkyní bývalé lidové školy umění, pracuje ve dvě stě let staré budově, jejíž rekonstrukce před třinácti lety nedopadla nejlépe. Budova vlhne a bude třeba ji podříznout a znovu izolovat, k čemuž dojde během prázdnin. To však není jediný problém. Škola, která zajišťuje výuku pro 200 žáků, se dlouhodobě potýká s nedostatkem volných míst. Jsme proto nuceni využívat nájmů, a to zejména v nedaleké ZŠ Kuncova a potom v Husníkově ulici. S prostorovými možnostmi souvisí i dosavadní úzká nabídka hudebních nástrojů, (klavír, housle, akordeon, trubka, zobcová a příčná flétna).


Plánujete nějaké výraznější rozšíření školy?

Ve spolupráci s Úřadem městské části Praha 13 a za podpory Magistrátu hlavního města Prahy je na MŠMT zažádáno o navýšení kapacity školy od září 2001 na 400 žáků. V případě kladného vyřízeni je třeba volná místa urychleně naplnit. Ačkoli doposud nemáme stanovisko ministerstva, vycházíme při organizaci přijímacích pohovorů z předpokladu, že bude kladné. Bude-li to možné, rádi bychom ke stávající nabídce přidali výuku dalších nástrojů (kytara, klarinet, saxofon, violoncello, kontrabas, basová kytara, elektrické klávesy, též zpěv a sborový zpěv). Vedle hudebního oboru chceme také rozšířit obor taneční (balet, klasický tanec), výtvarný a literárně dramatický (plánuje se otevření k 1.9.2001, pokud bude povoleno navýšení kapacity školy).

Bude-li naše škola moci přijmout více žáků do tanečního oboru dojde ve spolupráci s městskou částí i k rekonstrukci prostor v Husníkově ulici tak, abychom pro naše žáky vytvořili optimální podmínky.


Jak je na vaší škole organizováno studium a jaké musí mít děti předpoklady?

Studium v hudebním oboru začíná tzv. hudební přípravkou (PHV) pro děti prvních tříd. Zde se děti seznámí se základními hudebními pojmy a dovednostmi. Jde o kolektivní výuku l x týdně. Po ukončení přípravky se konají na konci roku přijímací zkoušky do prvního ročníku ZUŠ. Rodiče ve spolupráci s vyučujícím i se žákem pak vytipují vhodný nástroj. V některých případech lze u starších dětí začít rovnou s výukou hry (záleží na počtu volných míst v individuální výuce). Od 1. ročníku žák navštěvuje l x týdně kolektivní hudební nauku (teoretická příprava) a l - 2x týdně individuálně lekci hry na nástroj. Předpoklady: Kromě speciálních vloh by dítě mělo mít schopnost soustředit se, ukáznit, nebýt příliš bojácné a napjaté. Je třeba zdůraznit, že učit se hrát není jen zábavné, ale také náročné na píli a vytrvalost. Podmínky přijetí: zjišťuje se hudební slyšení a rytmické cítění. Dítě zazpívá 3 národní písně (melodie, rytmus, znalost textu).


Školu najdete naproti stodůleckému kostelu sv. Jakuba

Ačkoli vaše škola není soukromým subjektem, za výuku se platí. Čtenáře by jistě zajímalo, jak vysoké jsou poplatky za výuku.

Poplatky za výuku se liší podle oboru. Hudební obor stojí l700 Kč, taneční l100 Kč, výtvarný l250 Kč a literárně dramatický cca l 000 Kč. Za přípravku je pak třeba vynaložit cca 750 Kč. Uvedené ceny jsou stanoveny vždy za jedno pololetí.

Škola má v majetku i hudební nástroje, především housle, které žákům zapůjčuje za poplatek přiměřený pořizovací ceně cca 50,- až 80,- Kč měsíčné (na pokrytí nezbytné údržby).


Minulý měsíc proběhlo první kolo přijímacích pohovorů. Teď v červnu se má konat druhé. Kdy a kde to bude?

Přijímací řízení na hudební obor proběhne ve dnech 11. a 14. června od 14,00 do 18,00 hod. v budově školy v ulici K Brance 72 (naproti kostelu).

Pro výtvarný obor stačí odevzdat větší množství výtvarných prací (opatřených jménem a adresou zájemce) k posouzení v ředitelně školy. Věková hranice uchazečů je od 6ti let.

Taneční obor přijímá děti od 5 -10 let. Zkoušky proběhnou 12. a 13. června od 14,00 do 18,00 hod. v Husníkově ul. 2075 (budova bývalých jeslí, 1. patro) stanice metra Hůrka. Cvičební úbor a cvičky s sebou. Zájemci o studium literárně dramatického oboru se mohou registrovat osobně nebo telefonicky.

Veškeré informace ke studiu dostanou zájemci na telefonním čísle 651 83 36.


Děkuji za rozhovor.

Připravil Petr Kyncl
foto: Eva Černá