Pane doktore, co vás přivedlo k rozhodnutí postavit nové zdravotnické zařízení?
Byly to především kapacitní důvody, s nimiž se ve své oční ordinaci potýkám. Jen s největšími obtížemi zvládáme zájem pacientů, který je enormní. Požádal jsem proto před dvěma lety starostu městské části, zda by nebyl k dispozici nějaký pozemek nebo nemovitost, kam bych se mohl přestěhovat. Chtěl jsem však tak říkajíc do svého. Pro městskou část to představuje i tu výhodu, že plochu, kterou nyní využívám v centru Lípa, bude moci pronajmout jinému subjektu. Navíc stavba pro ni neznamená žádnou finanční zátěž a ještě zkvalitní občanskou vybavenost, protože mým cílem není postavit kancelářskou budovu ale zdravotnické zařízení. Byl mi nabídnut pozemek na Slunečním náměstí. Poté bylo vyhlášeno výběrové řízení a byly přesně stanovené podmínky. Vzhledem k tomu, že pro stavbu Komunitního centra již bylo vydáno územní rozhodnutí, museli jsme ve vztahu k nové stavbě akceptovat zadané podmínky, tzn. rozměry budovy, pasáž a restaurace v přízemí. S tím jsme šli do výběrového řízení, které jsme nakonec vyhráli. Po vypracování všech dokumentů a získání všech povolení jsme letos konečně mohli začít stavět.
Jak bude nové zdravotnické zařízení vypadat a kdy bude zahájen provoz?
Představu o exteriéru si mohou vaši čtenáři udělat z obrázku. Stavba bude mít tři podlaží. V přízemí bude kavárna, pasáž a oční optika, další prostory budou nabídnuty k pronájmu. V prvním poschodí bude umístěna oční klinika. Druhé poschodí bude rovněž nabídnuto k pronájmu. Mým přáním je, aby celá stavba sloužila zdravotnictví. Věc se však vyjasní teprve až bude dům stát. Podle smlouvy se stavební firmou by měla být stavba dokončena do konce října letošního roku a pokud půjde všechno dobře, mohla by začít veřejnosti sloužit ještě letos.
Jaké služby a výkony bude nové oční pracoviště poskytovat?
Záběr našich výkonů je a bude velmi široký. Našim cílem je, aby pacient, který nás navštíví s nějakým problémem, u nás také našel jeho řešení a nebyl nucen obcházet různá pracoviště. Tomuto cíli také podřizujeme naše přístrojové vybavení, které v leckterém ohledu předčí velké oční kliniky. Některé přístroje pak máme jako jediní v republice. Je samozřejmé, že u zřídkavých onemocnění budeme využívat spolupráce jiných pracovišť. Stejně tak se nebudeme zabývat dětskou šilhavostí. Je to onemocnění, které vyžaduje dlouhodobou péči a občané Prahy 13 mohou v tomto případě využít služeb dětské oční kliniky v nemocnici Motol. Domnívám se, že by nebylo efektivní dublovat tady u nás činnost tohoto pracoviště. Ale to je také jediná výjimka. Jinak pokud přijde pacient s jakýmkoli problémem, jsme schopni mu pomoci, a to včetně operací na předním i zadním segmentu oka, zeleného zákalu. Mezi mými spolupracovníky jsou vynikající odborníci jako doc. MUDr. Pitrová, prof. MUDr. Karel nebo MUDr. Pešková, hlavní glaukomatolog pro region Praha. Takže stručně řečeno, budeme poskytovat služby v plné šíři oční medicíny s výjimkou dětské šilhavosti.
Pane doktore, děkuji vám za rozhovor a přeji vám hodně úspěchů při samotné stavbě a potom při provozu.