Pobočka Úřadu práce hl. m. Prahy, která v oblasti trhu práce zabezpečuje služby pro Prahu 5 a 13 sídlí v Praze 5, Štefánikově ulici číslo 21. V současné době je v obvodu její působnosti nezaměstnanost ve výši 3,3%, což k 30. březnu 2001 představuje 2942 uchazečů o zaměstnání. Toto číslo vykazuje od druhé poloviny roku 1999 trvalý pokles a tím se Praha 5 a 13 staly obvody, kde nezaměstnanost stále klesá. O rozhovor jsme požádali ředitele pobočky Úřadu práce hl. m. Prahy pro Prahu 5 a 13 Mgr. Maria Futuríka.
Pane řediteli, jak si vysvětlujete tento poměrně příznivý stav?
Náš úřad měl vždy rozvinutou aktivní politiku zaměstnanosti, zcela běžně a v dost velkém měřítku provádíme rekvalifikaci uchazečů o zaměstnání (do 3 měsíců po rekvalifikaci 47% uchazečů o zaměstnání ukončí evidenci). Jsme obvod, který má již druhým rokem zavedenu rekvalifikaci pro mladistvé, což je pro mnohé z nich nepříjemným překvapením. Přicházejí k nám po přerušení studia nebo učebního oboru vědomi si toho, že Zákoník práce zaměstnavatelům ztěžuje přijetí mladistvých do pracovního poměru. U nás tuto situaci řešíme půlročním rekvalifikačním kurzem, i když připouštím, že po finanční stránce je to velice náročná záležitost. Z celospolečenského hlediska se však vyplatí, protože mladý člověk poznává základní pracovní návyky, které uplatní u firmy, kde vykonává praxi. Odmítnutí nástupu na rekvalifikaci však nemůžeme postihovat vyškrtnutím z evidence uchazečů o zaměstnání, ale tato skutečnost už svědčí o tom, že "něco" není v pořádku. Navázali jsme úzkou spolupráci se školami a stává se, že ještě před ukončením povinné školní docházky dostáváme od výchovných poradců působících v jednotlivých školách upozornění, že někteří rodiče už nepočítají s dalším vzděláváním svého dítěte, z čehož vyplývá, že jeho kroky dříve či později povedou na náš úřad. Nečinnost a zahálka jsou úrodným polem pro pozdější kriminalitu a ostatní negativní společenské jevy, kterých v našem obvodu bohužel není málo. Rád bych tedy apeloval na rodiče žáků devátých tříd, aby věnovali tomuto problému patřičnou pozornost. Samozřejmě se může stát, že prvotní výběr studia nebo učebního oboru nemusí později dítěti plně vyhovovat, ale kompletní změna profesního zaměření se nevyhne mnohým z nás. Výchovně vzdělávací systém v naší republice je plně prostupný ve všech směrech, takže chce-li člověk dosáhnout změny, je to možné.
Za pár dnů opustí školy a učiliště velký počet absolventů. Jaké jsou jejich vyhlídky na trhu práce?
Těmto lidem se snažíme maximálně vycházet vstříc. Považujeme to za určitou prevenci, aby nemuseli v brzku využívat našich služeb. Velice vítáme, když nás budoucí absolventi navštíví ještě před ukončením učebního oboru nebo studia a informují se o svých možnostech na trhu práce. Mohou využít počítače, nástěnky s nabídkami volných míst, osobní konzultace i služeb Informačního a poradenského střediska Úřadu práce hl. m. Prahy, které je při Úřadu práce pro Prahu 8. Získají tak ucelený přehled a reálnou možnost uplatnění. Rád bych podotkl, že několikaměsíční prázdniny nehodnotí žádný budoucí zaměstnavatel pozitivně a v říjnu nebo v listopadu je na rozjásané a odpočaté absolventy zvědavý jen málokdo.
Jak absolventi ovlivní počet uchazečů o zaměstnání?
Máme určité kulminační body a je jich několik. Začátek kalendářního roku, dále pak srpen - říjen a v zimních měsících je to zvýšený počet nezaměstnaných z oborů, které jsou závislé na klimatu.
Co má dělat člověk, kterému zaměstnavatel za práci poděkuje a pošle ho "na chodník"?
U slušného zaměstnavatele se stává málokdy, že by ukončil pracovní poměr ze dne na den, protože k rozvázání pracovně právního vztahu musí být dány určité podmínky. V případě, že tak stane, může se občan po předchozí domluvě obrátit na kontrolní oddělení našeho úřadu, které sídlí rovněž ve Štefánikově ulici (4. poschodí). Téměř 90% nedostatků způsobených nedodržováním Zákoníku práce se nám podaří vyřešit.
Do tří dnů (nesežene-li práci sám) by se měl občan přihlásit na úřadu práce, který se tím po dobu evidence stává jakýmsi náhradním zaměstnavatelem. Zdravotní a sociální pojištění pak hradí stát. Podmínkou pro evidenci je platný občanský průkaz a trvalé bydliště na území Prahy 5 nebo 13. Upozorňuji, že "nadálku" občana v žádném případě nezaregistrujeme. Je zbytečné telefonovat nebo psát. Každý se musí dostavit osobně. Registrace nebude provedena ani na základě předložení cestovního pasu nebo řidičského průkazu.
Musíme ale připustit, že část naší populace pracovat nechce.
Nezaměstnanost v Praze se pohybuje od 1,9% do 5,1%. Průměr tedy je 3,49%. Pro nás to znamená, že se držíme pod tímto celopražským průměrem. Ale i u nás je určitá skupina uchazečů, která je v dlouhodobé a opakované evidenci. Ti si nás už zařadili do systému svého běžného života a snaží se v maximální míře využít možností, které jim stát dává. Tak, aby v nezaměstnanosti mohli zůstat co nejdéle. Ti už jsou skutečným problémem. Připravovaný nový zákon o zaměstnanosti však pomůže zvýšit motivaci k práci i u této skupiny uchazečů.
Jaká je Vaše rada závěrem?
Každému vřele doporučuji, aby využíval nabídky trhu práce i mimo Úřad práce hl. m. Prahy a zaměstnání hledal aktivně. I zákon předpokládal, že uchazečem o zaměstnání se stane jen ten, kdo chce a může pracovat a o práci se skutečně uchází. Jsme tady především pro takové lidi, kteří se nikoli vlastní vinou dostali do obtížné životní situace. Těm rádi nabídneme pomocnou ruku.