Florbal aneb Panteři na Lužinách

V poslední době často potkáváme skupinky chlapců se sportovní taškou a podivně zahnutou hokejkou. Co je to za sport, kterému se věnují a čím je tak přitažlivý, že zaujal tak velké množství dětí a mladých lidí? To jsou otázky, na které jsme se zeptali členky výboru florbalového klubu Panthers Praha, paní Heleny Šamonilové.

Řekne-li se florbal ...

Florbal, patří mezi "nové" sálové sporty. Je směsicí hokeje, pozemního hokeje a dalších kolektivních sportů. Hraje se v hale, na hřišti 40x20 metrů s mantinely, kde dvě družstva o 5+1 hráčích s hokejkami prohánějí speciální odlehčený florbalový míček.


Je zřejmé, že si tento druh sportu našel své místo. Kolik lidí se mu věnuje?

Kolébkou florbalu by se mohlo zvát Švédsko, ovšem Prahu by již bylo možno nazvat florbalovým městem. Je zde skoro 4000 registrovaných florbalistů v 78 klubech v kategoriích od elévů (6 let) až po muže. Pro porovnání v celé ČR je organizováno kolem 12000 florbalistů v asi 300 klubech.


Působí na Praze 13 nějaký florbalový klub?

Florbalový klub Fbk Panthers, působící v hale SKK Smíchov-Lužiny vznikl již na podzim roku 1993. V současnosti ho tvoří družstva mužů, juniorů a starších žáků. Nejstarší Panteři se již zabydleli na čele 1. pražské florbalové ligy. Na jejich úspěchy navázali v letošním roce také starší žáci přímým postupem do 1. pražské ligy. A právě žákovské mužstvo je složeno převážně z dětí, které bydlí v Praze 13. Tyto výrazné úspěchy přiměly vedení klubu k rozhodnutí posílit na Lužinách kategorie nadějí.


Klub má tedy zájem o nové členy. Jaké jsou na ně kladeny nároky?

Přivítáme mezi sebou každého, kdo má chuť si zahrát rychlou hru, při které lze uplatnit i chytrost a obratnost. Úspěch ve florbalu je založen na spolupráci celého týmu, ve kterém jsou důležité individuální dovednosti každého jednotlivce.


Jak často vaši florbalisté trénují?

Trénuje se dvakrát týdně, turnaje probíhají o víkendech asi jedenkrát za měsíc. Mezi nejoblíbenější akce patří letní soustředění v nádherném prostředí jihočeské Třeboně.


Kde získají zájemci bližší informace ?

Nábor nových členů do žákovských a juniorských družstev pro chlapce s rokem narození 1985 - 1988 proběhne v době od 19.3 do 12.4.2001 každé pondělí od 16.30 do 18 hodin a čtvrtek od 18 do 19 hodin v hale SK Smíchov, Bellušova 1877, Praha 5. Bližší informace lze získat přímo od trenéra p.Hladíka na tel. 0602 952 770, 0608 180 030, 0608 210 630.

připravila Eva Černá