Rok 1999 na stránkách STOPu |
závěr seriálu STOPu o STOPu
|
Vážení a milí čtenáři STOPu, rokem 1999 končí desetiletá rekapitulace událostí, které se snažil náš časopis zachytit úhlem pohledu jihozápadního regionu hlavního města České, do roku 1992 ještě Československé republiky. STOP jakožto kronika tohoto období mapuje dějinný úsek, který byl mimořádný po všech stránkách. Převratné změny politické, ekonomické i morální se dotkly každého z nás a je dobře, že alespoň zlomek všech událostí zůstane navždy otištěn na jeho stránkách. Končí naše společné vzpomínání a aby nám z toho nebylo smutno, těšme se na výhru v soutěži, která celé naše desetileté ohlédnutí provází. Držím Vám palce a přeji mnoho štěstí! |
Nový rok 1999 otvírá lednové číslo rozesmátou tvářičkou malého občánka Prahy 13 a hned na následující dvoustraně se optimisticky usmívají tváře našich nových zastupitelů - 25ti mužů a dvou žen - kteří na příští čtyři roky vzali správu věcí veřejných naší městské části do svých rukou. Poprvé v historii vychází jako samostatná příloha STOPu kalendář na rok 1999 s kalendáriem do roku 2002, kdy končí volební období.
Únorové vydání Stopu přináší již tradiční přílohu "Volný čas", oslavuje spolu se zaměstnanci knihovny ve Stodůlkách deset let její existence a představuje našim občanům městskou policii.
V březnu se podíváme se STOPem do sauny a a do tváře dvaaosmdesátiletého pana Hájka ze Stodůlek, který ji propaguje. "Co víme (nevíme) o větrání" - to je článek, který si přečte každý obyvatel paneláku jistě se zájmem. A jak na kapesní zloděje? to nám poradí pplk. Červenka v článku "Kapsáři jsou prohnaní, ale obrana proti nim existuje".
Dubnové svátky jara - velikonoce - inspirovaly STOP natolik, že vyšel celobarevný, se zaječím sirotkem Edou na titulu. A neskromně připomenu, že si poprvé mohli čtenáři prohlédnout jednotlivé členy redakční rady na společné fotografii.
Květen - to je svátek jara a všech maminek. Poutavou fotoreportáží "Praha 13 mění svou tvář" udělal STOP radost všem, kteří se zajímají o novou výstavbu ve svém bydlišti. Stavební boom zasáhl Prahu 13 plnou silou a zahraniční investoři mění divoké skládky v ultramoderní stavby jako kouzelným proutkem.
A je tu červnové číslo s inspirující fotografií vonící dálkami a romantikou. Tip na exotickou dovolenou přináší STOP v reportáži "300 mil za polárním kruhem". Romantická mohla být však i návštěva primátora Prahy Jana Kasla na Třináctce, neboť během svého pobytu navštívil mj. i "haldu" vypínající se nad pomalu se rodícím centrálním parkem. Nevěříte? Pak vězte, že na té haldě voní přírodně rostoucí máta...
Po prázdninách se zářijový STOP vyparádil a šel se podívat do nově otevřené obřadní síně Prahy 13 na svatebčany, kteří si v našem Hájku řekli celoživotní ano. Dvoustrana uvnitř čísla přiblížila čtenářům mj. jak se říká svatbám jubilejním, jak vidí svatby nejčastěji oddávající člen zastupitelstva pan Petr Weber a anketa čtenářům položila otázku "Domníváte se, že datum svatby může ovlivnit manželství?"
Říjnové vydání STOPu se věnuje hned na titulu výlovu rybníka na Lužinách, přináší rozhovor s občanem Prahy 13 - lékařem a exministrem Martinem Bojarem, obšírně se věnuje třídění odpadů a všemu co s tím souvisí a publikuje fotoreportáž našeho čtenáře Ing. Linharta o tom, jak mu před očima "rostly" supermarkety Makro a Delvita .
V listopadu STOP oslavil vážně i nevážně 10. výročí sametové revoluce, což napovídá již jeho obálka s dobovou ilustrací skvělého Vladimíra Renčína. Mimo tuto tématiku s tituly "Od panelového nic k městu s vlastní tváří", ankety "Jak se nám žije deset let poté..." nebo fejeton "...a vlajky visely až do Vánoc" si v listopadu můžeme přečíst něco o práci sociálního odboru, protidrogového koordinátora i sociální prevenci.
Prosincové vydání s již tradičně barevnou obálkou s vánoční tématikou nás láká do Třebonic - na procházku v křupavém sněhu za zvuků stoleté zvoničky. Můžeme se však vydat i do centra Prahy na Žofín, kde se uskutečnila poprvé v historii Prahy 13 akce "Děti dětem". Tento charitativní koncert pro téměř 300 dětí z léčebných ústavů celé republiky uspořádala Praha 13 pod patronací Nadace Vize 97 Václava a Dagmar Havlových za finančního přispění mnoha známých firem. A tímto krásným souzněním duší, které by nám nemělo vydržet jen několik dnů na konci roku, končím své vzpomínání na uplynulých deset let.
Milí čtenáři STOPu, dovolte mi popřát nám všem do budoucna hodně štěstí, které většinou pramení právě z toho, že uděláme šťastným někoho druhého...
Ivana Svobodová členka redakční rady od roku 1991 |
Poděkování |
Na závěr seriálu STOPu o STOPu a s ním spojené jubilejní čtenářské soutěže nám dovolte, abychom poděkovali všem těm, kteří STOP během uplynulých deseti let tvořili - členům redakčních rad, pracovníkům redakce, distribuce, inzerce, grafikům a fotografům. Byli to:
Marie Adamcová, Pavel Baudyš, Petr Bratský, Hana, Jiří a Martin Buškovi, Eva Černá, Jiří Černý, Alois Dvořák, Milan Dvořák, Petr Dimitrov, Marie Fleissigová, Michaela Gaydošová, Miloš Gregar, Pavel Henyš, Marie Hrušková, Pavel Humpolec, Alexandros Charalambidis, Zdeněk Kacetl, Markéta Klocová, Petr Krajánek, František Kundrata, Milena Kubičková, Jaroslav Líska, Renata Marešová, Jiří Mašek, Ladislav Matějček, Karel Mozr, Hana Novotná, Lubomír Němejc, Vladimír Pešl, Jan Podhola, Jana Procházková, Pavel Sirotek, Ivana Svobodová, Miroslava Šafránková, Josef Šimůnek, Tomáš Šťastný, Hana Valíková.
Omluvte nás, pokud jsme na někoho v tomto výčtu jmen zapomněli. Je jich hezká řádka a je to přeci jen deset let. Poděkování samozřejmě patří i čtenářům a externím přispěvatelům, kteří se rovněž nemalým dílem podíleli na vybudování skutečného zpravodaje občanů Prahy 13.
|
Redakce | |