V sobotu 7. října se v Prokopském údolí sešlo více téměř 700 dětí na, v pořadí už sedmé, Slavnosti padajícího listí, kterou pro ně připravilo sdružení pro ekologickou výchovu Tereza. O pár slov k této akci jsme požádali koordinátorku vztahů s veřejností Janou Popovičovou.
"Sdružení Tereza funguje už dlouhou řadu let. Před rokem 1989 pod Svazem českých ochránců přírody, potom jsme se osamostatnili a vzniklo občanské sdružení. Od prvních tří škol, které jsme oslovili formou spolupráce na školních ekologických projektech, se po více než deseti letech naše činnost rozrostla natolik, že dnes s námi spolupracuje více než 600 škol z celé České republiky. Spolupracují s námi i dětské oddíly, rodiny a skupinky dětí. Vím, že název Školní ekologický projekt zní velmi honosně, ale je to vlastně o tom, že chceme dětem usnadnit přístup nejen k informacím, ale také k praktickým zkušenostem. To, co se ve škole naučí, si mohou u nás v praxi vyzkoušet a ověřit. Musím říci, že je to nesmírně baví.
Městská část Praha 13 nás v této činnosti velice podporuje. Na festival v Prokopském údolí, kde máme také naši terénní základnu, přispívá každým rokem nemalou částkou. Ale to není všechno. Díky finanční pomoci úřadu máme možnost na základně připravovat mimo jiné i jednodenní, dvoudenní i víkendové výukové programy pro děti. Podzimní festival se více vztahuje k typicky dětským radovánkám a tvůrčím aktivitám. Nechceme, aby jedinou zábavou našich dětí byly počítače a televize. Snažíme se, aby si uměly také něco udělat vlastníma rukama.
Letošní Slavnost padajícího listí měla podtitul "Na úsvitu dějin" a tématu staří Keltové a Slované bylo podřízeno všech dvaadvacet stanovišť. Děti pekly placky, vlastnoručně si zkusily umlít obilí, vyrobit měděný nebo kožený šperk, keramickou nádobu...
Jsem ráda, že děti, které s naším sdružením spolupracují, mění některé své návyky a názory a sbližují se s přírodou. Ale nejen pasivně. Jsou pro ni schopni a ochotni také něco udělat. Dnes už dokáží problém nejen objevit, ale také se aktivně podílejí na jeho nápravě. To je také náplní jednoho z našich projektů "Přes tři schody do života". Děti například samy jednají s místní samosprávnou o likvidaci černých skládek. A věřte, že tyto děti se na vzniku nových nikdy podílet nebudou, protože už dnes vědí, kolik času, úsilí i finančních prostředků stojí náprava toho, co někdo svévolně ničí."
Bližší informace o sdružení pro ekologickou výchovu Tereza získáte na tel. čísle 24 81 68 68 nebo na www.terezango.cz.