Ochrana přírody a s ní související ekologická výchova se pro činnost sdružení Ohrádka, pracujícího na okraji přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí, přímo nabízí, přestože je činnost zaměřena především na výtvarné aktivity. Ostatně i estetický záměr lze realizovat ekologicky - recyklovaný papír, slaměné vánoční ozdoby apod. Do projektu, podpořeného Hlavním městem Prahou, se zapojily děti z devíti základních škol Prahy 13 a Prahy 1 (Klausova, Janského, Trávníčkova, Chlupova, Fingerova, Mládí, Brdičkova, Mohylová a Voršilská) a z jedné mateřské školy (Rosnička).
Součástí projektu je Ekologický deník, který obsahuje celkem 28 stran formátu A4 v kroužkové vazbě. Byl po odborných konzultacích sestaven čtivou formou pro děti mladšího školního věku s volnými rámečky na zápisy z vlastního pozorování. Do něho si děti samostatně zapisují nebo zakreslují plnění úkolů z oblasti odpadového hospodářství, poznatky ze života se zvířaty a květinami v bytě apod. Ekologický deník byl účastníkům projektu předán na první společné akci v březnu 2000 při konkrétní záchraně ropuch v Prokopském údolí, kam byli pozváno členové sdružení Společností pro ochranu Prokopského a Dalejského údolí. S tímto sdružením spolupracuje Ohrádka již delší dobu. Po počátečních rozpacích děti v pracovních rukavicích přistupovaly k ropuchám velice odpovědně a podle odhadů paní Matouškové ze Společnosti zachránily přibližně pět set žab.
V dubnu jsme během Dne otevřených dveří v rámci projektu společně navštívili Centrum pro využití odpadů. Již u vstupního prostoru se děti dozvěděly řadu zajímavých informací od tiskového mluvčího společnosti ing. Krahulce. Dostaly ochranné přilby a vydaly se do areálu v doprovodu odborného pracovníka Petra Sikory, který jim podal výklad srozumitelně, přesně pro jejich věkovou kategorii. Děti nejvíce zaujala kabina jeřábu, odkud mohly nahlédnout do zásobníku s odpadem. V závěru exkurze děti měly řadu konkrétních dotazů. Ještě před odchodem odpovídaly na několik testových otázek a kreslily vozové vybavení závodu.
Ve dnech 28.dubna až 2.května vyjelo sdružení na tradiční výtvarný seminář "Jaro v Hrusicích", kde část pobytu věnovalo ekologické výchově. Bylo to při vycházkách v okolích lesích, kde přibližně stejnou měrou jako v Praze nacházeli černé skládky, i při konkrétní pomoci přírodě. Využili aktivity místních obyvatel, kteří od roku 1990 vždy 1.května uklízejí koryto Mnichovky, a spolu s nimi vyrazili na tříkilometrový úsek potoka. V Hrusicích si všímali odlišných nádob na tříděný odpad, pozorovali živočichy (ještěrky, slepýše, skokany, nejrůznější druhy brouků, první motýly, veverky, jeleny a srnky) i probouzející se přírodu. V květnu následovala návštěva zoologickou zahradu v Praze - Tróji. Pro děti byl připraven test o historii i přítomnosti ZOO o drobné ceny, ale rády se zapojily i do naučné procházky s několika otázkami z říše zvířat a soutěžemi. Díky tomu získali ještě i zmrzlinu. Vraceli se přes Stromovku, kde pozorovali a zakreslovali některé druhy volně žijících ptáků. Stejně tak po příjezdu na Lužiny děti porovnávaly podmínky pro život zvířat v nově budovaném Centrálním parku, v ZOO a ve Stromovce. V červnu se uskutečnil výlet do Pražské botanické zahradě, která děti zaujala nejen krásnou úpravou, ale i zcela neobvyklými scenériemi bonsaí a malých jehličnanů, skleníky nebo sbírkou léčivek.
V říjnu Ohrádka navštívila Toulcův dvůr, ekologický statek v Hostivaři, kde se děti na vlastní oči seznámily se zdravými formami chovu domácího zvířectva, pěstováním obilovin, vyzkoušely si pečení placek z vlastnoručně umletého obilí a předly na kolovrátku.
K vyvrcholení projektu dojde v pátek 24.listopadu v Klubu Hájek, kde se od 16 do 18 hodin uskuteční Ekologické odpoledne pro děti. Přijít může každý, koho zajímá ochrana přírody. Kromě dětí ze Školičky estetiky pro děti Ohrádka zde budou prezentovat své zkušenosti žáci ze Základní školy Bronzová, jejichž výsledky ze třídění odpadů jsou nejlepší v Praze 13. Přítomni budou i zástupci z Toulcova dvora, Společnosti pro ochranu Prokopského a Dalejského údolí, samozřejmě z odboru životního prostředí Místního úřadu městské části Praha 13 a sponzoři.