Školní družina, v níž se děti nenudí

V naší družině při Základní škole Kuncova 1580 ve Stodůlkách máme pět oddělení. Dlouhodobě se snažíme, aby program, který připravujeme, byl pro děti co nejzajímavější. Zabýváme se výtvarnou, pracovní i sportovní činností. Seznamujeme se s jednotlivými výtvarnými technikami, vyrábíme dárky, skládáme japonské skládačky origami. V družinové tělocvičně se mj. věnujeme sportovním aktivitám. Učíme se moderní tance a nacvičujeme divadelní představení. Využíváme i jednoduché počítače, nechybí hry, soutěže a luštitelské kvizy.

Aby byl program pro děti zajímavější, rozhodli jsme se pořádat odpolední akce a výlety, zaměřené na přírodovědnou a místopisnou tématiku. Například jsme uspořádali vybírání českých granátů z granátonosného písku, dovezeného z Českého středohoří. Sami jsme si zhotovili formy, s jejichž pomocí jsme odlévali repliky trilobitů a z roztoku pěstovali krystaly. Mimořádně úspěšná byla návštěva stolové hory Vidoule, kde se děti učily technice slaňování.

Využili jsme nabídky blízkého okolí a uspořádali odpolední výlety do Radotínského údolí a do řeporyjských lomů, kde jsme navštívili světově známá naleziště zkamenělin. Z těchto výletů má téměř každé naše dítě sbírku trilobitů, hlavonožců, lilijic a graptolitů.

Byli jsme si také prohlédnout Rudolfovu štolu a Botanickou zahradu UK, navštívili jsme výstavu obrazů Josefa Lady a zhlédli několik divadelních představení. Prohlédli jsme si sbírky v Náprstkově a v Technickém muzeu a expozici Stanice mladých přírodovědců na Smíchově. Zvířátkům v záchranné stanici Českého svazu ochránců přírody v Jinonicích a v oboře na Jižním Městě jsme přinesli různé dobroty. Pro děti byla velmi zajímavá i návštěva ruzyňského letiště.

O vánocích jsme navštívili jesličky v kostele Panny Marie Andělské na Loretánském náměstí. Velký úspěch měl i výlet do motolském lesíka, kde si děti stavěly domečky pro "lesní skřítky".

Protože pro náročnější akce nestačí omezený odpolední čas, uspořádali jsme pro děti několik celodenních sobotních akcí: za pravěkem jsme se vypravili do Otvovic, kde jsme na staré uhelné haldě nasbírali krásné exempláře zkamenělých rostlin. Poučná byla cesta Prokopským a Dalejským údolím z Hlubočep do Řeporyj. V suti lomů, které lemují trasu, děti nalezly spoustu zkamenělin.

Uspořádali jsme výlet do Českého Středohoří a cestou navštívili Muzeum českého granátu v Třebenicích. V Podsedicích nám ukázali průmyslovou těžbu granátů, které jsme si potom sami narýžovali v třebívlickém potoce. Poučný byl výlet do Moravského krasu, s podzemní projížďkou po ponorné říčce Punkvě. Náročný byl výlet do Kokořínského dolu. Zvolili jsme trasu kolem známých Pokliček a přes jednotlivá skalní města jsme došli až do Mšena. Zajímavý byl i výlet údolím Kačáku z Loděnic do Nenačovic, spojený s prohlídkou místní sklárny. Technicky byl zaměřený výlet z Vráže u Berouna přes Svatý Jan pod Skalou do Srbska, protože byl spojen s návštěvou skanzenu - muzea těžby vápence Solvayovy lomy. Zážitkem zde pro děti byla jízda původním elektrickým vláčkem.

Vánoční atmosféru jsme si navodili návštěvou karlštejnského Muzea betlémů a Muzea voskových figurín.

Z větších akcí plánovaných na tento školní rok jmenujme například rýžování zlata v Jílovém u Prahy, návštěvu sklárny, prohlídku Chrustenické šachty, výstup na Děd u Berouna, procházku Posázavskou stezkou a další. Školní rok tradičně uzavřeme návštěvou stolové hory Vidoule, kde pro děti pořádáme táborák s bohatým programem a s překvapením.

Beata Šnejdarová
Foto: RNDr. Vratislav Šnejdar