Policie prošla velkou zkouškou profesionality
Pražská policie má za sebou jedno z nejnáročnějších období své činnosti za posledních deset let. Ještě dlouho mnoha policistům budou znít v uších termíny jako Mezinárodní měnový fond, Světová banka, globalizace, antiglobalizace a podobně. Čekala nás opatření, jaká "novodobá" historie Policie České republiky nepamatuje.
Nuselský most: Tudy YA BASTA! neprošla. Foto: Vít Drbal

Bylo jasné, že nejde o prestiž pražské policie, ale o dobré jméno celé naší republiky. Policie se připravovala na celou událost podle svého nejčistšího vědomí a svědomí. A že se připravovala dobře a svědomitě, se nakonec ukázalo.

Policie se musela především seznámit s průběhem konání podobných akcí po celém světě, ať v USA, Evropě, Asii, či v Austrálii. Více než rok dopředu se jednotlivé události vyhodnocovaly a konzultovaly s kolegy ze zahraničí. Jako nutnost se ukázalo vybavit policii novými technickými a ochrannými prostředky a vytvořit akceschopné a dobře vycvičené pořádkové jednotky policie. Tyto jednotky se vytvářely z řadových policistů, kteří si jinak po celý běžný rok plní své povinnosti v hlídkové nebo obchůzkové službě, případně zpracovávají spisy na místních odděleních policie. Byla to pro ně zkrátka "jenom" práce navíc. Znamenala naučit se vystupovat pod jednotným velením, zvládat plnění povelů, naučit se ovládat techniku a prostředky, se kterými běžně nepracují, a v neposlední řadě upevňovat nezbytnou kázeň a sebekázeň a naučit se být nesmírně psychicky odolnými.

Jak přípravy a průběh opatření ovlivnily život v Praze 5 a 13? Spolu s menšími obcemi patří do působnosti Obvodního ředitelství Praha 5 Policie ČR. Přestože nepatřily k těm nejvíce "ohroženým", byla přípravám věnována maximální pozornost. Z obvodů Prahy 1, 2 a 4, které byly událostmi nejvíce zatíženy, to sem není tak daleko, ostatně i ve zdejších hotelích byla ubytována řada delegátů zasedání a v některých ubytovacích zařízeních bydleli i odpůrci zasedání. Současně je zde několik objektů, které pro odpůrce globalizace představují její symboly. Proto byla přijata opatření na účinnou ochranu ohrožených objektů a ubytovaných delegátů. Praktická opatření probíhala již několik týdnů před samotným zasedáním. Na základě získaných poznatků se podařilo zabránit nelegálnímu táboření odpůrců globalizace v Radotíně. Jednalo se o účastníky techno-párty, kteří krátce před tím zdevastovali okolí Písku. Ve dnech 8. a 9. září se podařilo zabránit konání další nelegální techno-párty v oblasti bývalého vojenského prostoru Vidoule nad Novými Butovicemi.

Jak probíhaly samotné hlavní zářijové události, asi ví každý. Na našem útvaru byla vždy v nejkritičtějších chvílích služba zesílena na 100 % policistů celého stavu, což znamenalo, že někteří policisté odpočívali kolem pěti až deseti hodin celkem za tři dny. Bez nadsázky si někdy sáhli až na dno svých sil. Samozřejmě nejhůře na tom byli ti, co čelili mnoho hodin palbě kamenů, železa a zápalných lahví a nepřetržitým útokům agresivních útočníků v okolí Kongresového centra. Ani v našem obvodu však nebylo vše bez problémů. První nastal s příjezdem zvláštního vlaku z Itálie na Smíchovské nádraží s militantními odpůrci globalizace z italské organizace YA BASTA! Vlak přijel po dlouhotrvajících problémech na státních hranicích a v době, kdy kromě nočních autobusů a tramvají již nejezdila městská doprava. Pořadateli protestních demonstrací ani ubytovateli nebyla zajištěna alternativní doprava pro přibližně 550 cestujících z tohoto vlaku. Nakonec vše vyřešila Policie ČR z Prahy 5. Díky velmi vstřícném přístupu vedení Dopravních podniků byly zajištěny tři zvláštní tramvajové soupravy, které všechny cestující bez problémů převezly na Strahov. Velmi vstřícný v této věci byl i postoj Českých drah, které umožnily delší setrvání vlaku ve stanici. Nedovedeme si představit, co by se stalo, kdyby událostmi na hranicích "nabuzení" aktivisté táhli noční Prahou. Obdobně složitý byl jejich pozdější noční pěší přesun ze Strahova zpět na zvláštní vlak. Za policejní asistence se však vše obešlo bez incidentů. Průběžně bylo monitorováno několik dalších vlaků.

Nejvážnější ohrožení našeho obvodu nastalo v podvečerních hodinách prvního dne demonstrací, kdy se asi 200 demonstrantů snažilo dostat z Prahy 2 přes železniční most do centra Smíchova, kde podle kriminálkou ověřených poznatků chtěli napadnout novostavbu obchodně administrativního centra Zlatý anděl. Musela být dočasně přerušena železniční doprava. Na smíchovské straně se proti demonstrantům postavilo 16 policistů v obranných prostředcích a další policisté čekali na úpatí mostu. Demonstranti se už v polovině mostu otočili zpět k Praze 2 a svoji agresi si vybili alespoň na starším motorovém vozidle, které zapálili.

Potom se zapojili do těžkých střetů s policií pod Vyšehradem, kde byli s konečnou platností zpacifikováni. Do těchto míst byla dočasně vyslána i policejní pořádková jednotka z našeho obvodu. Zasahovala u jednoho ze zátarasů a později se podílela na odstraňování hořících barikád.

Po celou dobu plnili naši policisté mnoho dalších úkolů. Bylo nutné preventivně chránit i další objekty důležité pro chod města, jako vodní a energetické zdroje, spojovací a dopravní uzly a v neposlední řadě zajistit i jinak běžný výkon služby. Mimo jiné se nám podařilo zadržet pachatele loupeže u benzinového čerpadla, kterému jsme prokázali další loupeže ve směnárnách na Praze 1.

Ve službě nám vypomáhalo mnoho policistů ze Správ Středočeského a Jihočeského kraje. Patří jim naše veliké poděkování, protože bez ohledu na to, že byli z různých okresů, vytrženi od své běžné práce a od rodin, odvedli obrovský kus práce.

Občané, do té doby chápající policisty jako převážně represivní orgán, je přijali jako své ochránce a pomocníky. Za to ta obrovská únava na samém konci opatření bezesporu stála. Zvýšený počet policistů v ulicích přinesl jeden zcela logický důsledek. Trestná činnost na většině částí obvodu klesla o více než 50 %. Zloději a násilníci jako by se do země propadli. Teď se pomalu vše vrací do starých kolejí, protože policisté z posil si opět plní povinnosti ve svých domovských obcích. My ale nepropadáme beznaději. Doufáme, že zvýšená prestiž policie přivede do našich řad více nových zájemců. Budeme se snažit, abychom těžce nabytou důvěru jen tak neztratili.

Rád bych poděkoval policistům, kteří s velkým nasazením, fyzickou a hlavně psychickou odolností, hájili bezpečnost a veřejný pořádek v našem obvodě i v centru Prahy, všem starostům za podporu a spolupráci jejich úřadů, Městské policii i všem orgánům a organizacím, které nám pomáhaly a v neposlední řadě všem občanům, jejichž pomoc, podpora a projevy sympatií pro nás byly obrovskou vzpruhou a motivací.

Plk. JUDr. Jiří Červenka
ředitel obvodního ředitelství
Policie ČR pro Prahu 5 a 13