Kvalita pitné vody se blíží baleným stolním vodám
Na téma PITNÁ VODA jsme hovořili s RNDr. Marcelou Dvořákovou, tiskovou mluvčí, a Ing. Radkou Huškovou, vedoucí útvaru laboratorní kontroly a technologie Pražských vodovodů a kanalizací, a.s.

Z jakých zdrojů pitné vody je zásobována Praha?

Praha je zásobována pitnou vodou ze tří zdrojů. Jde o úpravny vody Želivka, Káraný a Podolí. MČ Praha 13 zásobuje pitnou vodou úpravna Želivka, 65 km od Prahy, která je největší a nejmodernější úpravnou vody v ČR. Surovou vodu odebírá z vodárenské nádrže Švihov.

Jak úprava vody probíhá?

Základní technologií úpravy vody je přímá filtrace, zahrnující destabilizaci, agregaci a jednostupňovou separaci na pískových otevřených rychlofiltrech. Po filtraci je voda odváděna do přítokového kanálu ozonizace. Zdravotní zabezpečení vody je zajištěno dávkováním chlóru. Upravená voda je odváděna do štolového přivaděče, který má délku 52 km a končí vodojemem v Jesenici.

V laboratoři se pečlivě zkoumá kvalita vody

Co může negativně ovlivnit kvalitu pitné vody?

Dodávaná pitná voda se svou kvalitou blíží baleným stolním vodám. Mezi částečně problémové ukazatele v distribuční síti se vloni řadily ukazatele (železo, barva a zákal), které vznikají v dopravované vodě sekundárně. Ke zvýšenému obsahu železa a s tím související nárůst barvy a zákalu přispěla koroze kovových trubních řadů bez vnitřní ochrany povrchu v kombinaci s velmi nízkou rychlostí proudění vody v řadech. To je způsobeno neustálým poklesem spotřeby a tím pádem i výroby vody (v r.1990 vyrobily PVK a.s. 216 313 000 m3 vody, v roce 1999 výroba poklesla na 170 520 000 m3). Pokles odběru vody podniky se projevuje zvláště v posledních dvou letech. Každý rok klesá výroba vody zhruba o 7 - 7,5 %.

Kvalita vody může být negativně ovlivněna i neukázněností. V městské části Praha 13 je řada rodinných domků. Pakliže někdo používá současně vodu z vlastní studny a veřejného vodovodu, může při poruše dojít k tomu, že se studniční voda (ta může být závadná) dostane do rozvodu.

Ceny za vodné a stočné zůstávaly desítky let na stejné úrovni. Od roku 1953 do roku 1990 jsme platili za 1 m3 dodané pitné vody 60 haléřů a za 1 m3 odvedené odpadní vody 20 haléřů. Od roku 1994 již stát provozní náklady nedotuje.

Navýšení ceny je důsledkem nárůstu vlastních nákladů nezbytných pro zabezpečení výroby a rozvodu pitné vody v potřebném množství a předepsané kvalitě a na odkanalizování a vyčištění odpadních vod. V nové ceně se projevuje i míra inflace. Převážná část získaných prostředků z vodného a stočného se vynakládá na obnovu obou sítí, jejichž část pochází dokonce z 19. století a v některých oblastech jsou ještě v provozu potrubí z nekvalitních materiálů pokládaných po 2. světové válce.

Zastaralé sítě musí mít za následek velký počet havárií. Kolik jich bylo v naší městské části?


Vodárenská nádrž Švihov - plocha má rozlohu 1432 ha

V letošním roce (údaj k 3. 4. 2000) Pražské vodovody a kanalizace, a.s., zasahovaly na vodovodní síti v 2 592 případech, což je o 18,8 % poruch více než v prvním čtvrtletí roku 1999. V Praze 13 se za I.čtvrtletí 2000 odstraňovalo 47 havárií a poruch, což je zhruba pětkrát méně než v oblastech s větší poruchovostí (obvod 4,6,9 a 10). V Praze se v letošním roce započne s rozsáhlými opravami a rekonstrukcemi, které budou probíhat po etapách. Protože Praha 13 je mladou městskou částí s relativně nízkým počtem havárií a poruch, nepočítá se letos ani v příštím roce s žádnými velkými investičními akcemi.

Hovoříme-li o vodě, měli bychom se také zmínit o vodoměrech. Platí se za vodoměr nebo jeho výměnu za nový?

Vodoměr, kterým se měří odebrané množství pitné vody, je v majetku PVK, a.s. a tudíž za něj majitel při osazování domu či rodinného domku neplatí. Odběratel platí pouze v tom případě, že byl vodoměr poškozen (mrazem, ohněm, teplou vodou...) nebo odcizen a musí se instalovat nový, stejně tak pokud si dá odběratel vodoměr vyměnit před koncem cejchovní doby. Pakliže si dá zákazník vodoměr přezkoušet a on měří správně, zaplatí poplatek za přezkoušení.

Kde je možno si objednat přezkoušení vodoměru?

Odběratel si objedná zkoušku vodoměru u PVK, a.s. v závodu Ústřední dílny v Praze Hostivaři, kde s ním středisko montáže vodoměrů sepíše závaznou žádost o přezkoušení a kde zákazník složí zálohu na zkoušku vodoměru.

Jak bude vyúčtována záloha na přezkoušení?

Záloha bude vyúčtována dle výsledku zkoušky. V případě nesprávného měření nad povolenou toleranci bude odběrateli záloha vrácena. Finanční vypořádání s odběratelem za odběr vody, na základě protokolu o zkoušce vodoměru, zajistí obchodní sekce - útvar měření vody. V případě, že vodoměr vyhovuje příslušným metrologickým předpisům, hradí náklady spojené s přezkoušením odběratel. Cena za přezkoušení vodoměru se pohybuje u rodinných domků na úrovni 1219 a 1402 Kč včetně DPH dle typu vodoměru, u činžovních domů to je 1617, 1840 a 2438 Kč včetně DPH a u velkých odběratelů kolem 5000 Kč včetně DPH.

Jak je to s poškozenými a ztracenými vodoměry?

Při znehodnocení vodoměru musí odběratel za výměnu vodoměru zaplatit. V případě, že prokáže vlastní nezavinění při ztrátě vodoměru (např. protokolem z Policie ČR), nebude PVK, a.s. požadovat náhradu za výměnu vodoměru. Výměnu provede opět závod Ústřední dílny v Hostivaři. Výměna vodoměru bude provedena do 48 hodin od převzetí žádosti.

Aby nedocházelo k případným nesrovnalostem doporučuji majitelům či správcům nemovitostí provádět kontroly stavů na vodoměru. Tak lze předejít škodě na straně zákazníka při vyúčtování zbytečně odebrané vody.

Bližší informace získáte na tel. čísle 721 722 80 (90), Internetu - www.pvk.cz. K dispozici je také e-mail pro zákazníky: obchod.voda@pvk.cz. Informace k případům reklamací faktur za vodné a stočné - tel.: 72 172 465-6

Jaké jsou důvody zvyšování cen vodného a stočného?
pro názornost:vodnéstočnécelkem
1.1.1991-31.8.19921,501,503,00
1.2.1995-31.1.19969,207,1016,30
1.1.200018,6413,9932,63
připravila Eva Černá